Ankara İzmir Hızlı Tren Projesi (Video)Ankara Izmir Hızlı Tren Projesi

T.C. Ulaştırma Bakanlığı Ulaştırma Ana Stratejisi Şubat 2005 Sonuç Raporunda: 400-600 km uzaklıklara yolcu taşımada günümüzün en etkili olanağı hızlı trenlerdir. Yolcu taşımacılığında toplu taşımada öncelik ilkesini de kapsayacak yüksek hızlı trenlerin ve kentsel raylı sistemlerin geleceğin temel ulaştırma türleri olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ankara- İzmir karayolu mesafesi yaklaşık 587 km uzunluğunda olup karayolu yolcu ulaşımı 8-9 saat civarındadır. Ankara-İzmir arasında havayolu taşımacılığı ise ulaşım ve havaalanlarındaki işlemler ve bekleme süresi dahil toplam seyahat süresi 3 saat 25 dk civarındadır.

Ankara-İzmir gibi ülkemizin en önemli şehirleri arasındaki ulaştırmanın yeniden şekilllenme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu gereklilikten hareketle Ankara Izmir Hızlı Tren Projesi gündeme gelmiştir.

Bu projede Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı’nın 22’nci km’sindeki Yenice Köyü’nden başlayarak Afyon’a ulaşan yeni demiryolu hattı ile Afyon’dan itibaren Uşak ve Manisa il merkezlerinden geçerek Menemen’e ulaşan mevcut hattın iyileştirmesini öngören bir güzergahtan oluşmaktadır.

Bu projenin hayata geçmesi durumunda Ankara-Afyon arası 1 saat 20 dakika ve Afyon İzmir arası 2 saat 30 dakika olmak üzere Ankara- İzmir arasının 3 saat 50 dk’da kat edilmesi planlanmaktadır.

2011 yılı yatırım programına alınan projenin Polatlı-Afyon kesimi için ihaleye çıkılmıştır.

Ankara-İzmir (Manisa üzerinden) :663 Km

Ankara-İzmir (Kemalpaşa üzerinden) :624 Km

Ankara-İzmir (Manisa üzerinden) :3 saat 50 dakika

Ankara-İzmir (Kemalpaşa üzerinden) : 3 saat 20 dakika

ANKARA – İZMİR HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM

Ankara- Afyonkarahisar- İzmir Demiryolu hattının fizibilite etüt ve proje işlerinin ihalesi 23.08.2004 tarihinde DLH tarafından yapılmıştır.

Ankara (Polatlı) – Afyonkarahisar arasında güzergahta bazı proje revizyon çalışmaları yapılarak yapım ihalesi yapılmış olup 11.06.2012 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Polatlı-Afyon (Yapım sürecinde): Ölçü Röper noktaları tesisi yapılmaktadır.

Afyon-Eşme (Proje sürecinde) : Projelendirme çalışmları devam etmektedir.

Eşme- Salihli (Proje sürecinde) :17 firma teklif verdi. Komisyon çalışmaları devam etmektedir.

Salihli- Manisa (Proje sürecinde): 17 firma teklif verdi. Komisyon çalışmaları devam etmektedir.

ankara-izmir-hizli-tren-projesi

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 1,820