Ankara Metrobüs hattı komedisi

Ankara Metrobüs hattı komedisi

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 4 yıldır arada bir telaffuz ettiği ‘metrobüs’lerle nihayet geçen günlerde Gölbaşı–AŞTİ hattında tanışma olanağı bulduk. Ankara Metrobüs hattı Hayırlı olsun.
Yolun bir şeridini çizmek, içine de bildiğimiz körüklü otobüsleri koymak ve bunu da metrobüs diye vatandaşa sunmak nasıl bir duygu acaba!
Bir şehir plancısı ve ulaşım konularıyla da biraz ilgilenen bir meslek adamı olarak bir metrobüs sisteminin nasıl bir uygulama olduğunu paylaşmak isterim:
Öncelikle metrobüs sistemi, yoğun yolculuk talebinin bulunduğu ulaşım güzergahlarında, metro yatırımı için kaynakların yetersiz olduğu durumda, genellikle gelişmekte olan ülkelerce tercih edilen, metroya göre çok daha kısa sürede yapılabilen, lastik tekerlekli bir sistemdir.
Bu sistem, mevcut yolda trafikten tamamen yalıtılmış otobüs yollarıyla işler (bakınız en yakın örnek İstanbul), mevcut trafik içinde hareket etmez, bu yüzden de hızlıdır.
Metrobüs hattı bilimsel yöntemlere göre yapılan trafik ve yolculuk sayımlarına göre belirlenir, ‘pilot aşama’ diye bir şey olmaz.
Bu sistemde otobüsler bildiğimiz körüklü otobüsler değildir, özel olarak imal edilir ya da en azından kapı düzenekleri farklıdır.
Metrobüste duraklar (metrolarda olduğu gibi) bir platform şeklinde düzenlenir, platforma girerken biletler okutulur ve platform alanı artık serbest biniş alanıdır.
Duraklara güvenli ve kolay yaya erişimi için özel fiziki tedbirler alınır.
Kavşaklarda özel düzenlemeler yapılır.
Tüm bunlarla Ankara’da önümüze metrobüs diye getirilen ‘sistem’ arasında maalesef en ufak bir benzerlik yok. Ankara’nın önüne hiçbir yeni proje konulmadığından olsa gerek, bu tür ciddiyetten ve bilimsellikten uzak ‘proce’leri uygulamaya koyma cesaretini gösteriliyor.
Ne yazık ki, bize de bu komediyi acı bir tebessümle izlemek düşüyor!

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,637