Ankara metrobüs uygulaması kalksın dilekçeleri meclisteAnkara metrobüs uygulaması kalksın dilekçeleri mecliste

Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı-AŞTİ güzergahı üzerinde faaliyete geçirdiği metrobüs taşımacılığına şikayet yağdı. 3 bin 500 vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na dilekçe vererek “ Ankara metrobüs uygulaması kalksın ” dedi.

Gölbaşı-AŞTİ arasında başlayan metrobüslere Gölbaşı’ndan şikayet yağdı. TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran 3 bin 500 vatandaş, aktarma uygulamasından dolayı mağdur olduklarını bildirdi.
Dilekçelerde, metrobüsle birlikte daha uzun zamanda şehir merkezine ulaşılabilindiği vurgulandı.
Gönderilen 3 bin 500 dilekçeyi işleme alan Komisyon, yarın Büyükşehir Belediyesi’ne konuyu yazarak şikayetleri iletecek ve bir değerlendirme isteyecek. Belediye’nin dilekçeleri 30 gün içinde cevaplandırması gerekiyor. Komisyon ise 60 gün içinde şikayetleri bir karara bağlayarak, Belediye’ye gönderecek. Bu sırada Komisyon isterse Belediye yetkililerini Meclis’e çağırıp dinleme yetkisine de sahip.

MECLİS’TEN ŞİKAYET

Şikayetler arasında TOKİ konutlarında ikamet eden çok sayıda Meclis personeli de bulunuyor. Gölbaşı Park Eymir Konutlarında oturan Meclis Yasama Uzmanı Onur Çekiç’in sıkıntısını anlattığı ve çok sayıda kişinin imzaladığı dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:
“Her gün EGO’nun 193 ve 195 sefer sayılı otobüslerini kullanarak tek seferde evimden işyerine gidebiliyordum. Ancak 10 Aralık tarihi itibariyle EGO Genel Müdürlüğü Ulaştırma Koordine Merkezi (UKOME), Genel Kurulunun 12 Ekim tarihli Kararını gerekçe göstererek, 193 ve 195 sefer sayılı otobüs hatlarını kaldırmıştır. Bu seferler yerine daha sık servis ve daha kısa sürede ulaşım hizmeti verilmesi amacıyla metrobüs uygulamasına geçilmiştir. Ancak geçilen bu yeni düzenleme sorunları çözmek yerine beraberinde ciddi ve yeni mağduriyetlere yol açmıştır.

TEK ARAÇLA GİDİYORDUM

Metrobüs uygulamasına geçilmeden önce ikamet ettiğim adresten tek seferde ve tek araçla Kızılay’a ve Ulus’a ulaşabilmek mümkündü. Yeni uygulamada en az üç veya dört vasıta değiştirmek suretiyle Kızılay’a ve Ulus’a gidebilmek mümkün hale getirildi. Yine eski uygulamada 40-45 dakikada Kızılay’a ve Ulus’a ulaşmak mümkündü. Daha hızlı ulaşım gerekçesiyle geçilen yeni metrobüs uygulamasında, araç değişiklikleri ve bu araçların izlediği güzergâhlar da hesaba katıldığında en iyimser tahminle l,5 – 2 saatte Kızılay’a ve Ulus’a ulaşılabilmektedir. Hem Gölbaşı Hareket noktasına ulaşmak için binilen ring araçları, hem de hareket noktasından binilen metrobüsler, Gölbaşı ilçe merkezini aynı güzergâhtan dolaştırmaktadır.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

17 / 2,603