Ankara Metrobüsü çilebüs mü oldu ?

Ankara Metrobüsü çilebüs mü oldu ?

Son günlerde Gölbaşı’nda yaşayan vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi ULAŞIM! Daha doğrusunu söylemek gerekirse “ulaşamama” sorunu. Gölbaşı halkı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Gölbaşı-Ankara arasındaki toplu ulaşımı hem hızlandırmak hem de rahatlatmak amacı başlatmış olduğu metrobüs hattı “çilebüs” hattına döndü.

Aslında çağdaş kentleşmenin en önemli kurallarından birisi de kentin her noktasına en uygun şekilde ulaşımın çözülmüş olmasıdır. Bu yerel yönetimler için bir görev bir yükümlülük olduğu kadar vatandaşlar için ise bir haktır. Bu hakkın layıkı ile yerine getirilmesi gerekmektedir. İşte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı EGO Genel Müdürlüğü’de bu çerçevede Gölbaşı-Ankara arasındaki ulaşımı rahatlatmak amacı ile var olan sistemi kaldırarak Metrobüs Hattı uygulamasını devreye soktu.

İlk bakışta bu yöntem ulaşımı rahatlatacak gibi görünse de “uygulama” yanlışlıkları nedeniyle tam tersine bir çileye dönüştü. Ulaşım süreleri kısalması ve rahatlaması gerekirken tam tersine bir gelişme oldu ve seyahat ve bekleme süreleri 2-3 kat uzadı. Metrobüse bağlantı yapan araçların yetersizliği, çok uzun aralıklarla kalkması, metrobüs seferlerinin daha sık yapılmaması ulaşım süresinin uzamasında büyük etken oldu. Daha önce Gölbaşı’ndan kalkan araçlarla Ulus’a Kızılay’a kadar gelinirken şimdiki uygulamada Aşti’ye kadar gelinebiliyor ve oradan yeniden aktarma yapmak zorunluluğu var.

Özellikle de Gölbaşı TOKİ Bloklarında yaşayan vatandaşların çektikleri Metobüs çilesi had safhaya ulaşmış durumda. TBMM Başkanlığına vermiş oldukları 3500 imzalı dilekçe ile sorunlarını dile getirdiler. Bu şikayetler neticesinde son olarak EGO tarafından bu soruna çözüm getirebilmek amacıyla sefer sayısını artırarak 118 e çıkardı.

Umarız tamamen uygulama hatalarından kaynaklanan bu sorun bir an önce çözümlenir ve Gölbaşı halkı rahat bir nefes alır.
ankara-metrobusu

Kaynak : www.ankarameydani.com

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,626