Bakü Tiflis Kars Demiryolu Avrupaya açılan kapımız olacakBakü Tiflis Kars Demiryolu Avrupaya açılan kapımız olacak. Kazakistan’ın Bakü Büyükelçisi Serik Primbetov, ülkesinin Bakü Tiflis Kars Demiryolu projesini desteklediğini ve proje faaliyete geçtikten sonra Avrupa’ya ihraç ettikleri malların taşımacılık işinde bu güzergahı da kullanacaklarını belirtti. Büyükelçi Primbetov, yıllık faaliyet raporunu Azerbaycan kamuoyu ile paylaşmak için basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda bir yıllık faaliyet raporu ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayevin 16 Aralıkta açıkladığı ”Kazaksitan 2050 Stratejisi” ile ilgili bilgi veren Primbetov, daha sonra ülkesinin dış politikası ve komşu ülkelerle ilişkisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Bakü Tiflis Kars demiryolu projesine de değinen Primbetov, projeyi önemsediklerini ve desteklediklerini vurguladı.

Proje hayata geçtikten sonra Kazakistan’ın Avrupa’ya ihraç ettiği ürünlerin taşınmasında bu güzergahı da kullanacaklarını ifade eden Primbetov, ‘ ‘Bakü Tiflis Kars Demiryolu bizim Avrupa’ya açılan kapımız olacak” dedi.

Büyükelçi Primbetov, Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili’nin proje ile ilgili endişelerini gündeme getirdiğinin hatırlatılması üzerine ise, bu projenin hem Azerbaycan hem Gürcistan hem de Orta Asya ülkeleri için Avrupa’ya açılan kapı olduğunu ve projenin iptal olmasına ihtimal vermediğini kaydetti.

 

Kaynak : www.risalehaber.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

16 / 1,786