Ankara da İzmir de Metrobüs Yerine Monoray DüşünmeliAnkara da İzmir de Metrobüs Yerine Monoray Düşünmeli

13 Yıl Önce Çizmiştim…!

‘Ah Kadir Abi Ah, ‘Metrobüs’ Yerine ‘Monoray’ Demiştim….’

Ankara ve Izmir de düşünmeli..

Mevcut caddelerden tırtıklanmış yüzeysel raylı sistemleri saymıyorum. Nostaljik tramvay, hafif metro ve benzerleri… Çünkü bunlar bir yandan fayda sağlarken diğer yandan çoğu kez yolları daraltıp sıkıştırıyorlar, yeterince hızlı hareket edemiyorlar, kötü hava koşullarında sorun yaşıyorlar.

Esas olan mevcut yollardan ayrı bir düzlemde yeni bir sistem, bir ağ, bir network yaratabilmek. Ya aşağıda, ya yukarıda raylı toplu taşım sistemi kurabilmek. Aşağıdakine Metro diyoruz. Metro bu yönde çok geç kalmış Istanbul için yapımı pahalı ve yavaş bir sistem. Taksim–Levent arası 8 km yi 12 yılda bitirebildik, fahiş paralar ödedik. Inşaat devam ediyor, ancak Metro projeleri bitene kadar Istanbullu da bitecek. Metroyu yapımı hızlı ve ekonomik başka bir sistemle desteklemek kaçınılmaz.

Işte o zaman yukarı bakmak, yukarıda bir sistem yaratmak lazım. ‘Monoray’, diğer bir deyişle ‘Havaray’ bu iş için biçilmiş kaftan. ‘Mono’ tek demek. Direkler üzerinde tek rayda giden bu sistem birçok ülkede başarıyla kullanılıyor. Mevcut yollara sıkıştırılan raylı sistemler veya Metrobüs, Minibüsler gibi kentsel dokuyu kesmiyor, mevcut ulaşımı boğmuyor. Yolların, derelerin, hatta yapıların üzerinden geçiveriyor. Kolay, ucuz, güvenli. Ayrıca, seyahat etmesi de zevkli, şehri havadan görüyorsunuz, yerin dibine inmiyorsunuz. Metrodan çok daha hızlı ve ucuz yapılabiliyor.

Ayrıca, gerekli yapısal tahkik ve düzenlemeler yapıldıktan sonra Monoray Boğaz Köprüleri’nden de rahatça geçebilirdi. Malum, bizim Metrobüs tersten gittiği ve Boğaziçi Köprüsü’ de normal sol trafiğe karışmak zorunda olduğu için Köprü’nün iki başında yer altında çapraz makas tünelleri yapıldı, servetler harcandı..

1999 yılında Istanbul Başkan adayı iken Monoray’ı çizdim, yazdım, söyledim. Basında yer aldı. 09 Nisan 1999 tarihli gazete kupürü haberi veriyor. 2004 ve 2009 yılları Başkan adaylıklarımda da yineledim. Aradan 13 yıl geçti, saçlarım beyazlandı, Istanbullu kar ve yağmur eziyetinden kurtulamadı.

Beylikdüzü-Söğütlüçeşme aksında ve diğer uygun güzergahlarda Metro’yu Monoray ile destekleyelim, Istanbullular bu eziyetten kurtulsun Aziz Başkan’ım.

monoray

Kaynak : www.habererk.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

18 / 2,780