Binali Yıldırım bakanlıktaki 10 yılını değerlendirdiBinali Yıldırım bakanlıktaki 10 yılını değerlendirdi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bakanlıkta 10 yılı geride bıraktığını, çok çeşitli projelere imza attıklarını ancak özellikle demiryollarındaki gelişimin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Demiryollarında yarım asırlık ihmalin izlerini Marmaray’la, yüksek hızlı tren ile yeni konvansiyonel hatlar yaparak ve yolları yenileyerek 10 yılda sildiklerini belirten Bakan Binali Yıldırım, ”Geriye dönüp baktığımızda 50 yıla sığamayacak hizmetlerin kat kat fazlasını yaptık. Ancak, yıllar yılı öylesine ihmal edilmiş ki, yapılanlar elbette yeterli değil. Daha yapılması gereken çok işimiz var. Hedeflerimizi belirledik, bu hedefler doğrultusunda aralıksız çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bakanlığı süresince demiryolu sektörüne 30 milyar lira kaynak aktarıldığını, Bakanlığın 13.9 milyar lira olan 2013 bütçesinde de aslan payını demiryollarına ayırdıklarını ifade eden Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

”Bakanlık bütçesinin yüzde 56’sı demiryolu projelerine harcanacak. Demiryollarını yüzde 28 ile karayolları, yüzde 7 ile haberleşme, yüzde 5 ile havayolu ve yüzde 4 ile denizcilik sektörü yatırımları izleyecek. Bu bütçe aynı zamanda demiryollarının hakkının geçte olsa iade edildiği anlamına geliyor. Her fırsatta dile getiriyorum; demiryollarına torpil geçiyorum, demiryolcularla gurur duyuyorum. Geride kalan 10 yıl gösterdi ki; demiryolcu arkadaşlarım beni hiç mahcup etmedi. Sadece bugünü düşünmedik, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projelere imza attık. Dünyanın gıpta ile baktığı iki kıtayı birleştirecek olan asrın projesi Marmaray hayata geçiriyoruz. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, demiryollarındaki yarım asırlık ihmalin izlerini Marmaray’la, YHT ile yeni konvansiyonel hatlar yaparak ve yolları yenileyerek sildik. 150 yıl önce yapılmış olup bugüne kadar hiç el değmemiş demiryolu hatlarımız vardı. Onları yenilemek de bize nasip oldu.”

Hızlı tren, yavaş ray, sonuç: 41 ölü

22 Temmuz 2004 günü Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren, Pamukova dolaylarında aşırı hızdan dolayı raydan çıkmış, toplam 230 yolcudan 41’inin ölümüne, 80’inin de yaralanmasına sebep olmuştu. Kazadan sonra yapılan incelemelerde mevcut altyapının öngörülen hıza hazır olmadan hızlandırılmış tren seferlerine başlandığı anlaşılmıştı. Trenin Mekece istasyonu sonrasındaki dönemece 132 kilometre hızla girdiği ve vagon tekerlerinin kalkması ile dengenin bozulduğu ve trenin devrildiği belirlenmişti.

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

18 / 1,880