Bursa Hızlı Tren İnşaatı (Video)Bursa Hızlı Tren İnşaatı aralıksız sürüyor. Bursa, 59 yıllık hayali olan hızlı trene kavuşuyor. Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın 75 kilometrelik bölümünü oluşturan Bursa-Yenişehir etabı ile Bursa merkezindeki ana istasyonun temeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla atıldı.

Bursa Yenişehir arasında 4 yılda tamamlanacak 74 kilometrelik yüksek hızlı tren hattında açılacak 11 tünelin 9’unda çalışmalar aralıksız sürüyor. Çelikler Holding YSE inşaat tarafından inşaat çalışmaları yapılan hattın ray imalatlarını da başka bir firma gerçekleştirilecek.

Bursa Bilecik hattı iki etap halinde iki farklı firmaya verildi. Bursa Yenişehir dışında da karşıdan başka ekipler Bilecik ile Yenişehir arasında çalışıyorlar. Bu sistemle imalatlar 4 yılda tamamlanıp hızlı tren 2016 yılında Bursa’dan İstanbul Ankara arasındaki hızlı tren hattına bağlanacak. Böylece Bursa Ankara 2 saate inecek.

Nilüfer ilçesindeki Balat semtinde  temeli atılan Bursa hızlı tren inşaatı için ekipler 3 vardiya olarak tünel açıyorlar. İlk projelendirildiğinde 12 olan tünel sayısı Balat yakınındaki ilk tünelin açmaya dönüştürülmesi ile 11′ e indi. Balat’tan itibaren ilk 8 tünel ile en son ve en uzun olan 4,5 kilometrelik son tünelde çalışmalar 24 saat hiç durmadan sürdürülüyor.

Yaklaşık bir milyar liraya mal olacak Bursa Yenişehir etabında 15 tünel, 7 viyadük, 40 geçit ve 152 sanat yapısı olacak. Bursa Yenişehir Bilecik Eskişehir Ankara hattındaki hızlı tren 2 saat 15 dakikada iki başkenti birleştirecek. 2016 yılında bu hattın hizmete açılmasıyla Bursa’nın 59 yıllık özlemi de sona erecek.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

23 / 1,770