Bursa Hızlı tren İstasyonu (Resim Galerisi)Bursa Hızlı tren İstasyonu için Bursa’da üç ayrı sınıfta 3 istasyon yapılacak.

İlk istasyon büyük tip kategorisinde Bursa Garı adını taşıyor. Projede Yenişehir İstasyonu olarak planlanan yapı orta tip kategorisinde yer alıyor. Gürsu İstasyonu olarak da, az nüfuslu yerlere yönelik geliştirilen küçük tip istasyon öngörülüyor.

Bursa Hızlı tren İstasyonu kentin modern gelişimine uygun olarak modern mimari izleri taşıdığı anlaşılıyor.

İstasyon binası ile raylar arasında yolcuların trene binecekleri platformun üstü şeffaf malzeme kaplı çelik konstrüksiyon olarak projelendirilirken, iç mekanda da yine modern çizgilere yer veriliyor.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Bursa Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın 250 kilometre hıza uygun son teknolojik sistemlerle donatılmış olarak inşa edileceğini belirterek, Bursa’nın 59 yıllık demir yolu hasretini, daha da ileri giderek, yüksek hızlı trenle dindirmek için ilk adımın atıldığını söyledi. 1891 yılında Bursa-Mudanya Hattı’nın açılmasıyla trene kavuşan Bursa’nın, 1953 yılında yolun kapatılmasıyla bu imkandan mahrum kaldığını belirten Karaman, ”Bursa bugün ise yüksek hızlı trene kavuşmak için gün saymaya başlıyor” diye konuştu.

Bilecik’ten Ankara-İstanbul hattına bağlanacak 105 kilometrelik yolun 74 kilometrelik Bursa-Yenişehir kesiminde çalışmaların başladığını dile getiren Karaman, şunları kaydetti: ”Bu hat, 250 kilometre hıza uygun son teknolojik sistemlerle donatılmış olarak inşa edilecek. Hat tamamlandığında hem yolcu, hem de hızlı yük trenleri çalışacak. Yolcu trenleri saatte 200, yük trenleri ise 100 kilometre ile çalışacak. Bursa hızlı tren garı yapılacak ayrıca, Yenişehir’e gar yapılarak, buradaki hava alanında da hızlı tren istasyonu inşa edilecek. 30 kilometrelik Yenişehir-Vezirhan-Bilecik kesiminin ise uygulama projeleri tamamlanmış, bu yılbaşında ihalesi gerçekleştirilecektir.

Fotoğraflar için www.arkitera.com ‘a teşekkür ederiz.

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 4,471