Bursa Hızlı Tren (Video)Bursa hızlı tren ile tarihi bir başlangıç yaşıyor Bursa’yı yüksek hızlı trene kavuşturacak projenin temel atma töreni dün yapılırken, tarihi gün de, pek çok yönüyle anılacak.

Bursa-Ankara hızlı tren temel atma töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Bursa’nın 59 yıllık tren özlemini yüksek hızlı trenle gidereceklerini açıkladı.

Bursa hızlı tren yolunun temeli törenle atıldı. Mudanya yolunda gerçekleştirilen törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım katıldı.

Bilecik’ten gelecek hızlı tren Bursa’yı Eskişehir, Ankara ve Konya’ya doğrudan bağlayacak. Bursa’yı tam 59 yıl aradan sonra hızlı trenle buluşturacak proje sayesinde Bursa-Ankara arası 2 saat 10 dakikaya düşecek.

İstanbul-Bursa arasındaki seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya kadar inecek. İhalesi 2010 yılında yapılan projenin 105 kilometrelik Bursa-Bilecik hattının 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir etabının çalışmalarına böylece başlanmış oluyor. Halk oyunları gösterisi ile başlayan temel atma töreni açılış konuşmaları ile devam etti.

Bursa Hızlı Tren 250 Km Hız Yapacak. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Bursa Yüksek Hızlı Treni Hattı’nın 250 kilometre hıza uygun son teknolojik sistemlerle donatılmış olarak inşa edileceğini belirterek, ”Hat tamamlandığında hem yolcu hem de hızlı yük trenleri çalışacak” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

13 / 1,779