Bursa’da Üretilen İlk Yerli Tramvay Raylara İndiBursa’da Üretilen İlk Yerli Tramvay Raylara İndi : BURSA Büyükşehir Belediyesi ve Durmazlar Makine işbirliği ile iki yıldan beri proje çalışmaları sürdürülen tramvay  ‘İpekböceği’nin test sürüşleri başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı, Türk mühendislerinin tasarımı ve Türk işçilerinin el emeği olan, yüzde 90’ı yerli tramvayın üretimi geçen ağustos ayında tamamlanarak basına tanıtıldı. ‘İpekböceği’ adı verilen tramvay dün Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Sanayi Ticaret A.Ş.’nin bölgesinde test sürüşlerine başladı. Halen yapımı devam eden Santral Garaj-Heykel arasındaki 6.5 kilometrelik hattın tamamlanmasıyla 14 İpekböceği bu hatta hizmete başlayacak. Uluslararası testlerden geçip sertifikayı aldıktan sonra seri üretime başlamayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin müşterileri arasında İstanbul, Konya, Kayseri, Antalya, Malatya ve Samsun gibi illerin belediyeleri de bulunuyor.

TAMAMEN EL İŞÇİLİĞİYLE ÜRETİLDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Durmazlar Makine işbirliğiyle üretimini gerçekleştirdiği ilk yerli tramvay, tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ve el işçiliğiyle üretildi. İlk aracın ardından seri üretimine başlanacak olan tramvay, Bursa’nın İpek Yolu’nun başlangıç noktası olmasından esinlenilen tasarımıyla ipekböceğini andırıyor. Ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 250 kişilik olan tramvay, tam dolu iken yüzde 8.2’lik eğimle tırmanma kapasitesi sayesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen tüm şehir içi hatlarda çalışabilecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde raylar üzerinden bir obje olup olmadığı ve raylarda bozukluk olup olmadığı belirlenecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde sürücü müdahale etmese bile otomatik olarak tramvay duracak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kaynak : DHA

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 1,951