Bursanın 7 köşesine tramvay gidecek – Bursa T1 tramvay hattıBursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin dört bir yanını raylı sistem araçlarıyla donatıyor. Şehrin doğusunu ve batısını birbirine raylarla bağladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa modern ulaşım ağlarıyla örülen bir merkez haline geliyor” dedi.

Bursa, demir ağlarla örülüyor. Büyükşehir Belediyesi metro hattı inşaatına Ankara Yolu etabıyla devam ederken, şehir içi tramvay projesi ile de ulaşım problemini raylı sistem araçlarıyla çözüyor. İlk olarak Cumhuriyet Caddesi hattı ile başlayan tramvay hattı çalışmaları Yıldırım ilçesine kadar uzandı. Ardından yapılan ihalenin ardından Bursa T1 tramvay hattı start aldı. Stadyum Caddesi-Altıparmak Caddesi-AtatürkCaddesi-Heykel-İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi-Kent Meydanı-Darmstad Caddesi güzergahı boyunca 13 istasyon yer alacak hatta, 1 atölye binası, 2 depo yolu, 2 atölye yolu, 15 makas, 1 kruvazman, 3 trafo binası yer alacak. Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı ile kesişen bölgede özel raylı sistem çalışması yapılacak.

Stadyum Caddesi, Uluyol ve İnönü Caddesi ile çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak caddesindeki çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu bitirdi. Mayıs ayına kadar Bursa T1 tramvay hattı nı bitirmeyi hedeflediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İHA Bölge Müdürlüğüne yaptığı ziyarette tramvay çalışmalarından bahsetti. Bursa’nın doğusundan batısına, Beşevler’den İhsaniye’ye kadar her köşenin birbirine raylı sistem yatırımlarıyla bağlanacağını hatırlatan Başkan Altepe, 6,5 km uzunluğundaki güzergah ile yaklaşık 13 adet durağı olan tramvay hattının yanı sıra Terminal ve diğer raylı sistem hatlarının da projelendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. İlk olarak Stadyum Caddesi’nde Bursa T1 tramvay hattı na başladıklarını ifade eden Altepe, “Daha sonra Darmstad Caddesi, İnönü Caddesi derken şimdi Altıparmak’a geldik. Altıparmak’ta büyük oranda tamamlandı. Şahabettin Paşa Camisi’ne kadar ulaştık. Şimdi oradan yukarıya doğru devam edeceğiz. Şu anda Uluyol’da bir yandan da çalışılıyor. Oradan da bunların bağlantıları ve istasyona giden hat, daha sonra da elektrik hatları, direkler derken diğer çalışmaları yapacağız. Bizim hedefimiz mayıs ayında bu inşaatı bitirmek. Görünen o ki, bunu başaracağız” dedi.

Dünya belediyelerini takip ettiklerini söyleyen Altepe, “Seyahat sıklıklarını artırmak lazım ki insanlar, raylı sistemi tercih etsinler. Duraklarda uzun süre beklemesinler. Yolculuk konforu konusunda bizim bir sıkıntımız yok. Bursa içindeki hatları hemen hemen tamamladık. Tramvay hatlarını hızlı bir şekilde yayacağız. Bir yandan Bursa T1 tramvay hattı, bir yandan Yalova Yolu, bir yandan Yıldırım, bir yandan da Çekirge tarafları daha sonra Dikkaldırım, Beşevler bölgesi arası, oradan da İhsaniye bölgesi arası, Bursa’nın Ankara Yolu’nun altını toplayan hat, Atatürk Caddesi ve Heykel üstünü toplayan hatlar ile Bursa modern ulaşım ağlarıyla örülen bir merkez haline gelecek” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : www.gundembursa.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,062