Çatalfırın Viyadüğü Bursa T1 tramvay hattının önünü kesti

Çatalfırın Viyadüğü yapıldığında, üç ayrı yönden gelen trafiğin kesişmesini önlediği için sorun çözmüştü. Bugün trafik düzeni değişti, viyadük girişi huni ağzına döndüğü için kendi sorun oldu. Buna bir de tramvayın önünü kesmesi eklendi…

Yıl 1989… Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen rahmetli Teoman Özalp hızlı bir başlangıçla şehir içi ulaşıma el attı.

İlk etapta…
Çatalfırın, Hal ve Demirtaşpaşa köprülü kavşaklarının yapımına başladı.
O dönem…
Fevzi Çakmak ve Haşim İşcan caddelerinden gelen trafik Heykel’e dönerken Altıparmak’tan gelen ve Çakırhamam’dan inen trafiği kesiyordu.
Çatalfırın’a yapılan viyadük estetik bir yapı olmadı ama o tarihteki kent içi ulaşımda en sorunlu noktayı ortadan kaldırıp kesintisiz ulaşım sağladı.
Bursa’nın trafik düzeni değişti. Artık Çakırhamam ya da Cumhuriyet Caddesi’nden Altıparmak yönüne araç gelmiyor. Araçlar Haşim İşcan ve Fevzi Çakmak’tan gelip ya sağa doğru Altıparmak’a ilerliyorlar, ya da Atatürk Caddesi’ne ulaşmak için viyadüğe giriyorlar.
Ne var ki…
Haşim İşcan ve Fevzi Çakmak’tan iki şeritten gelen araçlar Şehreküstü’nde viyadüğe girmek için tek şeride düşünce sıkıntı başlıyor.
Çünkü…
Viyadük girişi bir anda huni ağzına dönüşüyor ve trafiği kilitliyor.
Yeni trafik düzeni başladığından itibaren bu sütunlarda yapıldığında sorun çözen Çatalfırın Viyadüğü ’nün artık kendisinin sorun haline geldiğini defalarca yazdık.
Gelen yankılardan, konunun etraflıca tartışılması arzusu giderek büyüyor.
Derken…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir içi toplu taşıma sorununu çözmenin yanında kent merkezindeki araç yoğunluğunu da düşürecek tramvay projesini başlattı.
İşte…
O proje de gelip Çatalfırın Viyadüğü ’ne takıldı.
Böylece…
Çatalfırın Viyadüğü bir anlamda, araç trafiğinden sonra tramvayın da önünü kesen yapıya dönüştü.
Sorun şu:
Altıparmak’tan gelen tramvay hattı, Çarşı Polis Karakolu önünde viyadüğün Cemal Nadir Caddesi’ne bağlanan inişini nasıl geçecek?
Tramvay 4-5 dakikada bir geçeceğine göre, Fevzi Çakmak ve Haşim İşcan caddelerinden gelen trafik 5 dakikada bir tramvay geçmesini mi bekleyecek?
Bir şey daha…
Hattın yapımı sırasında viyadüğün caddeye inişi kesildiğinde ne olacak?
Cumhuriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapatılmasından sonra tek güzergâh haline gelen Haşim İşcan ve kente girişi sağlayan Fevzi Çakmak’tan gelen yoğun araç trafiği merkeze nasıl ulaşacak?
O bakımdan…
Özalp yaptığında kesintisiz ulaşım sağladığı için sorun çözen Çatalfırın Viyadüğü giderek ulaşımı kesen asıl soruna dönüştü. Kaldırılması tartışmasının yeniden gündeme gelmesinin nedeni de bu.

catalfirin-viyadigu

Kaynak : www.olay.com.tr

Benzer haberler:

12 Responses to Çatalfırın Viyadüğü Bursa T1 tramvay hattının önünü kesti

  1. Çok yerinde bir çalışma devamını bekliyoruz dedi ki:

    Hayırlı cumalar Allah’ım sizi iflas etmekten, tembellikten, kabir azabından ve zenginlikle imtihan olup hataya düşmekten korusun
    Allahım sizi ve ailenizi cennetle mükafatlandırsın.

    “İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rableri katında elbette mükafatlar vardır. Onlara hiç bir korku olmadığı gibi, onlar mahzunda olmazlar” Bakara 277

Yorum Yaz

125 / 1,640