Çinde hızlı tren 24 saatlik yolu 8 saate düşürdü darısı TürkiyeyeÇinde hızlı tren 24 saatlik yolu 8 saate düşürdü darısı Türkiyeye

Çin’in kuzeyinden güneyine uzanan 2.298 kilometrelik hızlı tren hattı sayesinde 22 saatlik yol 8 saate inmiş.
Hızı saate 300 km’yi aşan tren Pekin-Guangzhou arasını ilk seferde 8 saatte almış. Eski trenler 20 ila 24 saat arasında gidiyormuş.
Gerçekten Çin, son yıllarda kendi alt-yapısına çok büyük yatırımlar yaptı. Bunun semerisini de önümüzdeki dönemde alacak. Ekonomisi daha da gelişecek. Dünyada şu anda 2. büyük ekonomi, bir 5-10 yıl sonra Amerika’yı da geride bırakıp dünyanın en büyük ekonomisi olacak. Adamlar hç durmadan somut değerler üretiyorlar, ülkelerini kalkındırıyorlar. Tebrik etmek lazım.
Keşke bu hızlı tren ağı Türkiye’nin de her yerinde olsa. Şimdilik Eskişehir-Ankara, Ankara-Konya hızlı trenleri var. Bunun daha da geliştirilmesi için çalışılıyor. Kars’dan trene binen bir kişi Avrupa’ya hızlı trenle gidebilecek. Marmaray da bunun için yapılıyor zaten. Keşke daha önce Türkiye’de tren yollarına sahip çıksaydık ve bu gelişimi engellemeseydik. Geç de olsa bu konuda harekete geçtik ama çok da zaman kaybettik.

hızlı-tren

Kaynak : blog.milliyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

3 Yorum - Çinde hızlı tren 24 saatlik yolu 8 saate düşürdü darısı Türkiyeye

  1. Koray Haktanir dedi ki:

    Temmuz 2013 ‘te Çin seyahatim sırasında Şangay’da maglev ile , Şangay-Pekin arasında da YHT ile yolculuk etme şansı buldum.Çinlilerin demiryolları konusunda başardıkları çok etkiledi beni ve doğrusu kıskandım.Şangay-Pekin hattı 1316 km.Bu mesafeyi tam 5 saat 16 dak.da aldık hız 305-310 km arasındaydı.Trende hiç titreşim yoktu ve neredeyse sürekli olarak beton bir yol hattında ilerledik.Ve tam zamanında Pekin istasyonuna girdik.Sadece yol değil istasyonlar,biletleme sistemleri de olağanüstü düzenliydi.Trenlerde koridorda insan kullanımı (besin hazırlamak için) sıcak su muslukları vardı,yüzlerce insan sürekli kullandığı halde o su hiç tükenmedi.Ben trenlerimizde genellikle zorunlu ihtiyaçlar için bile suyun çoğu zaman olmadığını hatırlıyorum.Teknoloji + işletmecilik ,Şanghay Hava Limanı Şanghay Maglev tren ücreti 50rbm(Yuan).İşletme hızı 310 km/saat,.Herkes maglev’i daha hızlı düşünüyor ama işletme hızı hemen hemen diğer Çin YHT trenleri ile aynı..Maglev biletleri hemen hava limanından çıkıştaki Maglev gişesinden alınıyor.Ancak Şanghay-Pekin YHT biletlerini gitmeden Türkiye’den China Tours online sisteminden almıştım. 2.mevki kişi başına 553 Yuan (servis ücreti ile bir miktar daha fazla olabilir satışta).YHT için yapılan istasyonlar göz kamaştırıcı.Hava limanlarına benziyor.Biletlerini online alan Çin vatandaşları otomatik gişelerde chipli ve kartvizit büyüklüğündeki kimliklerini ekrana gösterip birkaç saniye içinde biletlerini alabiliyorlar.Her 15 dakikada bir standart YHT kalkışı olmakla birlikte yoğun saatlerde birkaç dakikalık aralarla aynı istikamette tren kalktığını gördüm.Çin demiryollarına en fazla yatırım yapan ülke.Bu yıl bu yatırımı %25 daha arttırdırdılar.Trenler bizim YHT’lerden daha geniş ,rahat ve sessiz,darısı başımıza.

    Tüm demiryol severlere saygılar.

    Koray Haktanır

Yorum Yaz

20 / 1,981