Çorum Hitit Dernekler Federasyonu Başkanı Cemal Emir, Çorum’a havaalanı yapılması ve hızlı tren getirilmesi için kampanya başlatacaklarını söyledi.Çorum Hitit Dernekler Federasyonu Başkanı Cemal Emir, Çorum’a havaalanı yapılması ve hızlı tren getirilmesi için kampanya başlatacaklarını söyledi. Emir, beraberindeki federasyon yöneticileri ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal’ı ziyaret etti.

Federasyonun çalışmaları hakkında bilgiler veren Emir, merkezi Ankara’da bulunan federasyonun 60’ya yakın üyesi bulunduğunu ve İstanbul ile İzmir’de de örgütlenmek istediklerini ifade etti. Başkent Ankara’da binlerce Çorumlunun yaşadığına dikkati çeken Emir, şöyle konuştu:

“Ankara’da, Ankara nüfusunun ardından en çok Çorumlu yaşıyor. Bu alanda birinciyiz ama bu potansiyelimize rağmen eğitim, kültür ve siyaset gibi konularda sonuncuyuz. Amacımız başkentteki Çorumluları biraraya getirmek ve memleketimize değerler kazandırmaktır. Kentimizin en büyük sorunlarından olan havaalanı ve hızlı tren konusunda da bir kampanya başlatacağız. Bu talebimizi ve özlemimizi herkese aktaracağız.”

-“Ortak paydamız Çorum, ihtiyacınız olduğunda kapımız her zaman açıktır”

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal da Ankara’da yaşayan Çorumluların nüfus bakımından fazla olduğunu ve 180’e yakın Çorumlu dernek bulunduğunu ifade ederek, ancak bir türlü bir araya gelinemediğini vurguladı.

“Bir ve beraber olursak, o zaman güçlü oluruz” diye konuşan Başaranhıncal,

“Biraz öz eleştiri yapmamız gerekiyor. Tüm projeler Ankara’dan geçiyor. Diğer illerin yaptıkları ortada. Bugüne kadar istenilen beraberliği sağlayamadık ama bu iş böyle gidecek anlamına da gelmemeli. Geçen ay Ankara’da yapılan Çorum Tanıtım Günleri çok iyi bir organizasyondu. Bu tür etkinliklerin devamı gelmeli” ifadelerini kullandı.

Havaalanı ve demiryolu konusuna da değinen Başaranhıncal, şunları kaydetti:

“Hangi kente havaalanı yapılıyor diye tartışmamız ve bundan pay çıkarmaya çalışmamız bir şey ifade etmiyor. Bizim kendi doğrularımızı ve haklılıklarımızı ortaya koymamız lazım. Havaalanı talebimizi her yerde dile getirebilirsiniz. Demiryolu konusuna da bir açıklık getirecek olursak, biz demiryolunu ilk önce yük taşımacılığı için talep ediyoruz. Bu konuda da trene binene kadar mücadelemizi sürdürmeliyiz. Orta paydamız Çorum, ihtiyacınız olduğunda her zaman kapımız açıktır.”

corum-hitit-dernekler-federasyonu

Kaynak : Haberler

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

24 / 2,680