Dünyanın en uzun hızlı tren hattı ne getirdi ?Dünyanın en uzun hızlı tren hattı ne getirdi

Dünyanın en uzun hızlı tren hattı faaliyete geçiyor? Peki bu hat hangi şehirlerde faaliyette olacak? Ne kadar mesafe katedecek? Maksimum hızı ne olacak? Yazımızda açıklıyoruz.

Ülkemizde de son dönemde yatırım yapılmaya başlanan hızlı tren hatları, dünyada uzunca bir süredir gözde ulaşım araçlarından biri aslında. Bu kapsamda özellikle Uzak Doğu ülkelerinde ciddi kaynaklar ayrılıyor. Çin hükümeti de son dönemde bu odakta ayrılan kaynağı bir hayli artırdı. Yapılan son hızlı tren hattı da bunun güzel bir örneği aslında.

Çin’in Bejing ile Guangzhou şehirlerini birbirine bağlayacak olan hızlı tren hattının uzunluğu 2298,14km. Ortalama hızda bir otomobil ile asgari 20 saat bulan yolculuk hızlı trenlerin faaliyete geçmesi ile neredeyse üçte bir oranında kısacak. Yeni seferler ile 7 saat sürecek olan yolculuk süresince hızlı trenlerin ortalama bir ifade ile 300km hız yapacağı ifade ediliyor.

100.000’den fazla işçi istihdam edilerek hayata geçirilen hızlı tren hatlarının yapımı, Çin hükümeti tarafından istihdamı da artırdığı gerekçesiyle destekleniyor. Madalyonun bu yüzü parlak dursa da arkasını çevirdiğimizde pek de hoş bir tablo ile karşılaşmıyoruz. Çin’in hızlı tren teknolojileri tüm dünyada sert bir dille eleştiriliyor. Zira Çin’de meydana gelen hızlı tren kazalarında yılda ortalama 70.000’den fazla Çin’li yaşamını yitiriyor.

hizli-tren

Kaynak : haber.mynet.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 2,591