İzmir : İzban bisiklet yasağı protesto edildiİzban bisiklet yasağı protesto edildi

Sokak Orkestrası ve Kendini Bilir Bir Grup Bisikletli, ortaklaşa organize ettikleri etkinlikle, İzban A.Ş. ve İzmir Metro A.Ş. tarafından uygulanan bisiklet yasağını protesto etti. İzmirli bisiklet severler, yazdıkları şarkıyla ve yaratıcı eylemleriyle yolcuların ilgisini çekti.

İzmir hafif raylı sistemine bir bisiklet tekerini dahi sokmamakta direnen yetkilileri daha önce 1 Aralık’ta da yaptıkları eylemlerle uyaran İzmir’li bisiklet severler, kent yaşamına, kent trafiğine ve kentin atmosferine sayısız katkıları olan bu ulaşım aracına karşı takınılan bu düşmanca tutumu anlamakta güçlük çektiklerini ifade ettiler.

Konak meydanında başlayan şarkılı türkülü bisiklet yasağı protestosu, Konak metro istasyonunda vatandaşların alkışları eşliğinde devam etti.

Bu duruma “seyirci kalmak istemeyen yetkililerle” vatandaşlar arasında yaşanan komik tartışmalar ise izleyenleri kahkahalara boğdu. Şarkılı türkülü eylemin bir sonraki durağı Halkapınar aktarma istasyonu oldu. Burada da vatandaşların desteğiyle karşılaşan İzmirli bisiklet severlerin sayısı vatandaşların katılımıyla giderek artmaya başladı.

Halkapınar Karşıyaka arasında vagonda da devam eden eğlenceli protesto, yetkililerin treni 15 dakika boyunca durdurması sebebiyle gerginliğe dönüştü.

Trenin hareket etmeye başlamasıyla birlikte vagonda meselenin tartışılmasıyla gerçekleşen yolculuk, Karşıyaka istasyonu önünde başladığı gibi şarkılı türkülü sona erdi.

sokak-orkestras-bisiklet1

Kaynak : www.marksist.org

Benzer demiryolu haberleri:

5 Yorum - İzmir : İzban bisiklet yasağı protesto edildi

  1. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    Kabul etmek gerekirki, hem şehir içi ve banliyöleri ile raylı sistem/banliyö trenleri ile toplu ulaşım, hem de modern toplu ulaşım felsefesi, ammenin buna sahip çıkarak bu hizmeti bu boyutta sunması ülkemiz için henüz pek yeni. Dolayısıyla böylesi sıkıntılarda, başlangıçtaki bebeklik hastalıkları olarak kabul edilmesi gerek. Bu kadar yani bir zihniyet değişimi ve hizmet sunumundaki aksaklıkların giderilmesi içinde tekerleğin yeniden keşfine gerek yok; sadece bu işi neredeyse bir asrın üzerinde süredir yapan ileri ülke örneklerine bakmak yeterli. Özellikle çevre ve çevreye uyumlu ulaşım çözümleri bilincinin gelişerek güncel halini alması, 1973 petrol krizi sonrasına yoğunlaşmış. İleri ülkelerde ana, yani yoğunluğun maksimum olduğu (ruschauer) saatler dışında, bisiklet yolcunun ilave ücret vermeden beraberinde taşıyabileceği çevreci ve arzu ve teşvik edilen indüvidüel bir ulaşım aracı. Ana saatlerde (günde toplam 3-5 saat civarında) ise, yolcuya yeteri kadar yer olmadığı için (4-6 yolcu beher metrekareye) bisikletin alınması zaten mümkün değildir.
    Umarız bizim işletmeciler de eğik başlarını çanağın kenarından biraz yukarıya kaldırarak, ufka doğru bakacak ve mantıki, makul çözüm örneğini üstleneceklerdir! Dediğimiz gibi; “tekerleği yeniden bulmaya gerek yok”, yeteri kadar çözüm örneği mevcut.

Yorum Yaz

23 / 2,904