Karadeniz Demiryolu İle Dünyaya AçılalımKaradeniz Demiryolu İle Dünyaya Açılalım

Rize Kent Konseyi Demiryolu Çalışma Grubu Başkanı Hamit Turna, yaptığı açıklamayla Karadeniz Demiryolu ’nun önemine dikkat çekti. Turna, “Dünyada demiryolu çağı yeniden başlarken, Karadeniz Demiryolu ile dünyaya açılalım” dedi.

İlk raylı sistemin bundan 2 bin 600 yıl önce Mısır’da piramitlerin yapımında kullanıldığını belirten Turna, “İlk demiryolu da 1795 yılında İngiltere’de sanayileşmenin gelişmesi ile yapılmaya başlandı. Tüm Avrupa, Amerika, Kuzey Asya, Çin, Japonya demiryolu ağlarıyla örüldü. Günümüzde dünyada demiryolu yapımı için yeni bir dönem başlıyor. Petrol yataklarının tükenmesi, otoların yarattığı hava kirliliği ve trafik terörünün her gün yüzlerce insanın canını alması nedeniyle demiryolu taşımacılığı yeniden önem kazanıyor.” dedi.

OTOBANLAR DEMİRYOLUNA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

İleri ülkelerin demiryolu ağlarını tamamladıktan sonra karayolu taşımacılığını da geliştirdiklerini ancak trafik terörünün ve otoların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçilemediğini ifade eden Turna, ”Daha da kötüsü petrol ve oto satmak için geri kalmış ülkelerin demiryolu yapmalarını engelleyip onları teşviklerle karayolu yapmaya zorladılar.” dedi.

Açıklamasında, Avrupa’da birçok ülkenin kent içi ulaşımda bisiklet yolları yaparak otoyollara karşı çeşitli önlemler aldıklarını vurgulayan Rize Kent Konseyi Demiryolu Çalışma Grubu Başkanı Hamit Turna, “Japonya’da, Çin’de 2-3 katlı demiryolları hızlı trenler yapıldı, bu yetmedi. Artık otoyollarını demiryoluna dönüştürmeye başladılar veya otoyolların üstünde katlı demiryolu yapmaya başladılar. Karadeniz demiryolu için yapılan kamuoyu oluşturma çalışmaları tüm Karadeniz illerinde halk tarafından tam destek aldı. Görüştüğümüz tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler de Karadeniz Demiryolunu gündemlerine aldılar. Karadeniz’deki üniversiteler de aynı duyarlılığı gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Turna, açıklamasını, “Daha ucuz ve sağlıklı ulaşım için, daha temiz hava için, trafik canavarını yok etmek için, petrole bağımlılıktan kurtulmak için, dünyada demiryolu çağı yeniden başlarken, bizler de Karadeniz Demiryolu İle Dünyaya Açılalım” şeklinde tamamladı.

karadeniz-demiryolu

Kaynak : www.53habermerkezi.net

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

20 / 2,673