Kars Lojistik Merkezi Mecliste KonuşulduKars Lojistik Merkezi Mecliste Konuşuldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bütçesi üzerine Kars Milletvekili Ahmet Arslan Mecliste Konuşma yaptı
AK PARTİ GRUBU ADINA AHMET ARSLAN (Kars) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ben de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2013 yılı bütçesi üzerine grubumuz adına söz almış bulunuyorum. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Tabii ki havacılık sektörü, insanların erişiminde sağladığı hız, güven, emniyet ve hatta aynı zamanda, son zamanlarda AK PARTİ hükûmetleriyle ekonomiklik de bunun içine girdi, ulaşım sektörü içerisinde önemli bir yer almakta. Özellikle global ekonominin veya küreselleşen dünyanın sınırları kaldırdığı bir ortamda, havacılık, olmazsa olmaz bir sektör. AK PARTİ hükûmetleriyle rekabete açılan bu sektör özellikle Türk Hava Yolları tekelinden çıkarılmış, birçok hava yolu şirketi bununla birlikte kurulmuş ama aynı zamanda Türk Hava Yolları da büyümüş ve bu sektör, dünyanın 2015’lerde, hatta 2015’ten sonra erişebilir dediği hedeflere, çok daha önce, bugünden erişmiş durumda.

160 olan uçak sayısı, bugün, 2 kattan fazla artarak 372’ye çıkmış. Koltuk kapasitesi yüzde 137 artışla 27.600’lerden 65 binlere çıkmış. Kargo kapasitesi hakeza bundan daha fazla artmış. Yaklaşık, son on yılda 100 bine yakın istihdam oluşturularak bu sektörde 151 bin kişiye istihdam sağlanmış durumda. Bu sektör 30 milyar Türk lirası civarında ekonomiye katkı koyar hâle gelmiş.

Yine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yaptığı denetimlerle özellikle Avrupa’da kendinden söz ettirir hâle gelmiş. Uluslararası anlaşmalar bazında 81 ülkeyle anlaşma varken, havacılık anlaşması 141’e çıkarılmış.

Yine, özellikle Türkiye’deki havacılık ve sivil havacılık sektörünün gelişmesine bağlı olarak, Türkiye artık bu sektörde sadece oyuncu değil, kural koyan hâle gelmiş. D-8 Sivil Havacılık Komisyonu Başkanlığı, ECAC Başkan Yardımcılığı, EUROCONTROL Geçici Konsey Koordinasyon Komitesi Başkan Yardımcılığı, yine EUROCONTROL SRC Emniyet Düzenleme Komisyonu Başkan Yardımcılığı, JAA-TO Başkan Yardımcılığı, ICAO Avrupa Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyet Grubu Başkan Yardımcılığı gibi birçok görevleri üstlenmiş ve böylece, artık, bu sektörde kural koyan ve sektörü yönlendiren oyuncu hâline gelmiş.

Yine, SAFA/SANA denetimleriyle, özellikle, Türkiye 0,62 puanla Avrupa’daki 0,97’nin çok çok altında bir değerle yer almış ve örnek hâle gelmiş.

Bununla birlikte, özellikle sivil havacılık sektörü 2023’te önemli hedefler önüne koymuş: Uçak sayısının 750’ye çıkarılması, yolcu kapasitesinin 386 milyona çıkarılması ve yolcu sayısının yıllık 350 milyona çıkarılması hedeflenmiş. Ancak biliyoruz ki ulaştırmada sektörler arası entegrasyon çok çok önemli. Sadece havaalanı değil, havaalanı götürdüğünüz yere demir yolu götürüyorsanız, kara yolunuzun standardını çok daha yüksek hâle getiriyorsanız, limanlara erişebiliyorsanız ve denize erişebiliyorsanız ulaştırma sektöründe çok daha iyi verim elde edersiniz. İşte, bu bakış açısından hareketle, şehrim olan Kars da bu anlamda nasibini alıyor. Havacılık sektörü 3.000/45’lik pisti ve yeni terminaliyle göz kamaştırıyor.

Bunun yanı sıra Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi ülkemizin gururu olarak hayata geçmek üzere çalışmalara devam ediliyor.

Yine, Kars-Iğdır-Nahçıvan demir yolu, buna paralel olarak ülkemiz üzerinden Nahçıvan’a, İran’a, belki de İslamabad’a gidecek şekilde planlanıyor ve bunun çalışmaları yürütülüyor.

Yüksek hızlı trenler hepimizin gururu, Kars’a kadar adım adım geliyor, bunun da farkındayız ve yine bu üç yol, demir yolu anlamında, bu üç yol ağzında Kars’ta bir lojistik merkezi yapılmasıyla ilgili, yatırım programında yer alıyor. Bakanlığın ve Demiryolları Genel Müdürlüğünün bu anlamdaki çalışmaları devam ediyor.

Bölünmüş yolların sıcak asfaltlı hâle getirilmesi Kars’ın her tarafında devam ediyor.

Ben Kars’ı örnek verdim, eminim ki sizler bu örneği alıp 81’le çarparsınız. Türkiye’nin her yeri bundan nasibini alıyor.

Ben hükûmetlerimize, Sayın Bakanımıza ve ekibine çok çok teşekkür ediyorum.

Kaynak : www.karsmanset.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,048