Konya tramvayı Kışın ayrı bir dertKonya tramvayı Kışın ayrı bir dert

Son yağan yağmurlarla birlikte Konya tramvayı sorunu bir kez daha çileye dönüştü

Kaza sonucu seferlerin dakikalarca aksamasının yanısıra, durukların üstünden ve yanlarından gelen yağmur sularıyla birlikte vatandaşlar hem ıslandı hem de üşüdü

Konya tramvay çilesi bir türlü bitmek bilmiyor. Yaz sıcaklığında saunaya dönen tramvayların kış çilesi de ayrı bir beter. Birkaç gündür aralıklarla devam eden yağmur, toplu ulaşımda bir takım aksamalara yol açarken, en büyük etkiyi tramvaylar gördü. Bu sefer olumsuzluğa yeni yapılan duraklar da katıldı. Wall Reklam Şirketine, aptırılan duraklar, vatandaşları canından bezdirdi. Şiddetli yağan yağmurdan ıslanmamak için duraklara sığınan vatandaşlar, ıslanmaktan kurtulamadı. Rüzgarla birlikte durakların yanlarındaki boş alanlardan gelen yağmur ve üstünden akan sularla birlikte durakta bekleyenler zor anlar yaşadı.

Özellikle kampüs durağında öğrenciler soğuk hava ve yağan yağmurla birlikte durakta 1 saat ıslanmak zorunda kaldı. Tramvay seferlerinin aksamasına yaşanan kazanın neden olduğu belirtilmesine rağmen, durakların yetersizliği tepkilere neden oldu. Durakta olmasına rağmen hem ıslanan hem de soğukta dakikalarca bekleyen öğrenciler, “böyle belediyecilik mi olur?” sözleriyle tepkilerini dile getirirken, bir kısım öğrenciler ise “Konya’da beklediğimiz modern şehri” göremediklerini aktardı. Durakların amacının insanları rüzgardan, yamurdan ve kardan korumak olduğunu aktaran öğrenciler, “Ama maalesef duraklar bu vazifesini yapmıyor. Gördüğünüz gibi yan boşluklarından yağmur içeri giriyor ve çatısı akıyor. Modern olsun diye rastgele duraklar yapılmış. Yağan yağmurda içeride veya dışarı da olmuşuz fark etmiyor. Her şekilde ıslandık. Tramvayın kaza sonucu geciktiğini belirtiyorlar. Böyle olsa bile belediye durukları daha korunaklı yapıp tedbirini almalıydı. Dakikalarca beklediğimiz yetmezmiş gibi bir de üşüdük” sözleriyle tepkilerini ortaya koydu.

Diğer yandan Konya Büyükşehir Belediyesi yaşanması muhtemel ve şehrin büyüme stratejilerini göz önüne alarak Ulaşım Ana Planı’nı güncelleme kararı aldı. Yeni karara göre Büyükşehir, önemli kavşak noktalarında, giriş ve çıkışlarda trafik sayımı ve yolcu anketleri gibi araştırmalar da yapacak. Gelecek 15 yılın ulaşım planını yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, şehrin ulaşım sorunlarına vatandaşların da katılımıyla çözüm getirmeyi planlıyor. Plana rağmen 10 yıldır tramvay soruna çözüm getirilmemiş olması vatandaşı iyice canından bezdirdi. Nisan ayında yeni tramvayların sefere başlayacak söylentilerinin yanı sıra başta duraklar olmak üzere mevcut alt yapıların iyileştirilmediği sürece sorunların bir şekilde devam edeceği gözleniyor.

Birçok haberde belirttiğimiz gibi en önemli alt yatırımı ise tramvayların kavşaklar da yer altına alınması oluşturuyor. Bu düzenlemenin yapılması da birçok şehir plancısının da belirttiği gibi oluşan kazalarda tramvay seferlerinin aksamasını minimuma indermesi ön görülüyor. Ayrıca mevcut durakların da soğuğa, yağmura ve kara karşı daha korunaklı hale getirilmesi de Konya’yı raylı sistemde daha modern bir şehre kavuşturulacağı dile getiriliyor.

konya-tramvayi

Kaynak : www.merhabahaber.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

20 / 2,313