Konya’ya yeni tramvaylar ne zaman geliyor ?Şehir içi toplu ulaşımın büyük ölçüde yükünü çeken tramvayların teknik ve teknolojik açıdan daha iyi hale getirilmesi artık bir zorunluluk olmuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi, geç de olsa tramvayların iyileştirilmesi için çalışmalara başlamış ve geçtiğimiz aylarda Konya’ya yeni tramvaylar ile ilgili ihaleye çıkılmıştı. Yeni tramvayların ne zaman geleceği ve ne zaman hizmete sunulacağı ise merak konusu oldu.

Konuyla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 60 adet modern tramvay alımı ile ilgili ihale sürecinin yasal mevzuatlar çerçevesinde devam ettiği, tramvayların Konya’ya geliş sürecinin ihalenin tamamlanmasıyla başlayacağı ifade edildi.

İhalenin ne zaman tamamlanacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmazken, yeni tramvayların mevcut raylarda kullanılabilecek durumda olduğu, raylarda herhangi bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

Yeni tramvayların eskisiyle arasında ne gibi bir fark olacağı, yeni tramvayların teknik donanımlarının nasıl olacağı da Konya kamuoyunda konuşulan konular arasında yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın devamında, yeni tramvayların son model olduğu, klimalı, yüzde 100 alçak tabanlı ve çift yönlü olacakları bilgisi verildi.

konya-tramvay10

Kaynak : MerhabaHaber

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

15 / 2,036