Köprü ve otoyollar ihalesi için dev kapışmaKöprü ve otoyollar ihalesi için dev kapışma

Otoyol ile köprüler ve bunlar üzerindeki tesisleri özelleştirme ihalesi bugün yapılacak

Türkiye’nin önde gelen patronları bugün yapılacak olan köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmesinde karşı karşıya gelecek.

Özelleştirme işlemi, tek paket halinde, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ve fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıllık süre için gerçekleştirilecek. Kazanan grup 2 boğaz köprüsü ve 8 otoyolu işletecek ( Köprü ve otoyollar ihalesi ).

En büyük özelleştirme işlemlerinden biri olan köprü ve otoyol özelleştirmesi ihalesine Nurettin Çarmıklı, İshak Alaton, Murat Vargı, Mustafa Koç, Murat Ülker, Ferit Şahenk ve Hamdi Akın gibi isimlerin sahip olduğu şirketlerin oluşturduğu 3 konsorsiyum katılacak.

İHALEYE KATILACAK KURULUŞLAR

Bunlar, “Nurol Holding AŞ – MV Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak GirişimGrubu”,

“Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu”

Autostrade Per I’Italia SPA – Doğuş Holding AŞ – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ – Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu” olacak.

Otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesinin, gerek niteliği itibariyle, gerekse Türkiye’nin geçirmekte olduğu ekonomik yapılanma ve değişim süreci nedenleriyle büyük önem arz ettiğine dikkat çekiliyor. Söz konusu otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesiyle; elde edilecek özelleştirme bedelinin yanısıra, teknoloji transferi, verimlilik artışı, kaza oranlarında azalış, zaman ve yakıt tasarrufu, çevre kirliliğinin azaltılması gibi faydalar bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, “Amacımız, özelleştirme sonrası hem fiyatların kontrolünün kamuda kalmasını sağlamak hem de o yolların standartlarını en üst seviyede tutacak bir mekanizmayla özelleştirmek” demişti.

İhale neleri kapsıyor

İHALE HANGİ BÖLGELERİ KAPSIYOR?

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, “Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu”, “Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu”, “Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu”, “Toprakkale-İskenderunOtoyolu”, “Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu”, “İzmir-Çeşme Otoyolu”, “İzmir-Aydın Otoyolu”, “İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu”, “Boğaziçi Köprüsü”, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu”, bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

Kaynak : www.dunyaekonomi.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 2,262