Körfezray banliyö hattı Kocaeliye yarayacakKörfezray banliyö hattı Kocaeliye yarayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu meclis toplantısının sonunda yaptığı açıklamada metro sisteminin belediye bütçesiyle yapılmasının  mümkün olmadığını ancak Kocaeli’den geçecek olan ve  İstanbul`dan Sakarya`ya gidecek Körfezray banliyö hattı sistemini destekliyoruz  dedi.

Belediyenin geliri ile metro sistemini kuramayacaklarını söyleyen Karaosmanoğlu, “Bizim belediye gelirlerimizle metro sistemi kuramayız. Eğer kurarsak geleceğimizi ipotek altına almış oluruz. Bu sistemi hükümetin yapması gerekiyor. Kocaeli`nin standardı yükseliyor. Köy nüfusumuz gözle görülür şekilde artıyor. Ağır raylı sistemi mutlaka kurmamız gerekiyor. Marmaray Gebze`ye geliyor. Yarım saate boğazın karşısına geçilebilecek” dedi.

Gebze`de metro sisteminin gelişmesi gerektiğini söyleyen Karaosmanoğlu, “Banliyölerimiz ( Körfezray banliyö hattı projesi ) İstanbul`dan Sakarya`ya gidecek. Banliyö sistemini destekliyoruz. Metro standardında en iyi şekilde kullanacağız. Önümüzdeki sene Cumhuriyet Bayramı`ndan sonra o sistemi kullanmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, Kadıköy’den Kartal’a gelen metro hattının mutlaka Gebze ile buluşması gerekiyor. Çünkü Gebze`de organize sanayi bölgesi var. Çok sayıda insan işe gelip gidiyor” şeklinde konuştu.

Karaosmanoğlu, “Gelecekte bizi bekleyen önemli sıkıntı Gebze bölgemizdir. Orada sıkışıklık olacak. Bunu 5 yıl sonra daha çok göreceğiz. Ben her gün bu kitabı okuyorum ve içinde yaşıyorum. Hükümetimiz, ulaştırma bakanlığımız ve İstanbul belediyemizle bu sistemi hayata geçireceğiz. Metroyu önce Gebze`ye ardından İzmit`e ulaştırmaktan başka çare yok” dedi.

Kaynak : www.bizimkocaeli.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

80 / 2,021