Marmaray Temenye Höyüğü tarihi mesaisi başladıMarmaray Temenye Höyüğü nde tarih mesaisi başladı

Marmaray çalışmaları sırasında Temenye Höyüğü ‘nün gün yüzüne çıkmasıyla 200 metrelik alanda arkeolojik kazılar başladı. Yetkililer proje takvimini aksatmadan tarihe ışık tutmayı hedefliyor.

İstanbul Pendik’teki Marmaray projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında ‘Temenye Höyüğü olarak bilinen arkeolojik kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. M.Ö. 6400 yılına ait olduğu ifade edilen höyük nedeniyle kazı çalışmaları yapılan 200 metrelik alanda Marmaray çalışması durduruldu. Yetkililer arkeolojik hassasiyetler göz ardı edilmeden, Marmaray çalışmasını da aksatmadan kazıların kısa sürede tamamlanmasını hedefliyor. Höyükte şimdiye kadar neolitik döneme ait iskelet, taş ve pişmiş toprak eserler bulundu. Ayrıca Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de ‘su gideri’ne rastlandı.

Daha önce 3 kez kazıldı
Pendik Temenye Höyüğü ‘nü kurtarma girişimleri, 1961, 1981 ve 1992 yıllarında da yapılmıştı. Ancak daha sonra yeni binaların inşa edilmesiyle höyük yer altında kalmıştı. Pendik – Gebze Hattı üzerinde 200 metrelik alanda devam eden çalışmalarda elde edilen kalıntıların Arkeoloji Müzesi’ne gönderileceği öğrenildi. İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek, olumsuz hava koşullarının kazı hızını düşürdüğünü belirtti. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdür yardımcısı Rahmi Asal, Marmaray çalışmalarıyla birlikte birçok yerde tarihi kalıntılara rastladıklarını belirterek, “Buradaki çalışmalara 3 Ekim’de. Daha önceki tarihlerde yaplan çalışmaların devamı niteliğinde. Kalıntılar dönem olarak M.Ö. 6400 olarak tarihleniyor. Çalışmalar 200 metrelik bir alanda 1.5-2 metre derinlikte sürüyor. Arkeolojik hassasiyetler gözardı edilmeden, Marmaray da aksatılmadan çalışmalar sürdürülüyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda iskeletler, taş ve toprak eserler bulundu. Antropologlar ve uzmanlar kalıntıların ait oldukları net dönemleri belirleyecektir. Marmaray’la birlikte yaptığımız kazılara dünyadan yüzlerce bilim adamı da ilgi gösterdi.”
Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ise “Kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla bir kraliyet merkezi ya da bir antik kent merkezine ait bulgular çıkmasa da o dönemki yaşantılar hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz kalıntılar bulundu. Bulgular o zamanki İstanbul’un ve halkının yaşantısıyla ilgili önemli ipuçları sağlayacak” dedi.

Kaynak : haber.stargazete.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

19 / 2,730