Marmarayda çift yönlü ray döşeme işlemi tamamlandıMarmarayda çift yönlü ray döşeme işlemi tamamlandı

Marmaray`da Boğaz geçişi dâhil Ayrılıkçeşme`den Kazlıçeşme`ye kadar olan 13.5 kilometrelik kısımda, Marmarayda çift yönlü ray döşeme işlemi tamamlandı.

Boğaz geçiş kısmında Ayrılıkçeşme`den Kazlıçeşme`ye kadar olan 13.5 kilometrelik kısımda gidiş-geliş olmak üzere toplam 27 kilometre uzunluğundaki rayların montajına 14 Ocak`ta başlandı.

Kadıköy Ayrılıkçeşme İbrahimağa İstasyonu`ndan Üsküdar yönüne doğru yapılacak rayların ilk montajını Başbakan Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.

Ray döşeme işlemi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Bu hatta, Boğaz`ın altında bulunan tüp tünel içine de ray döşendi. Raylarda betonlama çalışmasının ise sürdüğü belirtildi. Programa göre, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki hatta 2013 Mayıs`ında enerji verilecek.

Haziran 2013`te test

Haziranda ise test sürüşlerine başlanacak. Ancak bu tarihlerin daha öne alınması için gayret gösterildiği belirtildi. Marmaray Projesi kapsamında, söz konusu bu hatta toplam 19 bin 375 metre TBM delme tünel imalatı yapıldı.

Ayrıca, Boğaz tabanındaki bin 387 metrelik batırma tüneller, Üsküdar`daki 127 metrelik Asya Makas Tüneli ve istasyonlardaki platform tünelleri tamamlanarak iki yaka arasında kesintisiz bağlantı sağlandı. Marmaray Projesi`nin 29 Ekim 2013`te hizmete açılması planlanıyor.

marmaray

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

24 / 2,082