Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisinde tramvay komedisiMecliste tramvay komedisi

Büyükşehir Meclisi’nde Nostalji Tramvayı’nın Ulaşım A.Ş.’ye 5 yıllığına kiralanması görüşülürken, komedi filmlerini gölgede bırakan diyaloglar yaşandı. AKP’li Tamyürek, “Ortada kanunsuzluk yok gibi görünüyor ama bu işler biraz karışık kuruşuk işler. Bu nedenle katılmıyoruz” dedi. Akaydın ise Tamyürek’e “Karışık kuruşuk derken, başınız belaya girecekse sizin girsin demek istediniz. Zararına işletiyoruz, başka çarem yok diyorum size ama anlatamıyorum” yanıtını verdi.

 

“KARIŞIK KURUŞUK İŞLER”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Aralık ayı devam meclisi jet hızıyla gerçekleşti. 8 gündem maddesini görüşmek üzere Mustafa Akaydın başkanlığında Belediye Kültür Salonu’nda toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, belediyeye ait nostaljik tramvayın Antalya Ulaşım A.Ş.’ye kiralanması konusu ele alındı. Nostalji tramvayının reklam gelirlerinin Büyükşehir Belediyesi’nde kalması şartıyla 5 yıllığına Antalya Ulaşım A.Ş.’ye yıllık 154 bin 68 TL+ KDV ile kiralanmasına ilişkin gündem maddesiyle ilgili konuşan AKP Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek, “Belediyeler kendi iştiraklerine verebiliyor bu tür yatırımlarını. Ancak raylı sistemde Ulaşım A.Ş.’ye verilmişti. Konu mahkemelik oldu. Bu nedenle bu kiralama kararına karşıyız. Ortada kanunsuzluk yok gibi görünüyor ama bu işler biraz karışık kuruşuk işler. Bu nedenle biz bu karara katılmıyoruz” demesi üzerine salonda bir süre gülüşme yaşandı.

 

“BAŞKA ÇAREM YOK”

Tamyürek’in bu sözlerine gülerek cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise, “Karışık kuruşuk derken, başınız belaya girecekse sizin girsin demek istediniz. Ben buna katılmıyorum. Biz bunun ihalesini yaptık, teklif veren firma çıkmadı. Tramvayla ilgili mahkeme kararı yok. Otobüslerle ilgili var. O da hat belirlemediğimiz için. Tramvay can çekişen bir işletme, biz zararına işletiyoruz. Antalyalılar nostaljiyi sevdiği için çalıştırmaya devam ediyoruz. Size başka çarem yok diyorum ama anlatamıyorum. Ben de sizi Antalya halkının vicdanına emanet ediyorum” yanıtını verdi.

 

“MARİFET BU MU?”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, AKP’nin ret oylarına karşın CHP ve MHP grubunun kabul oylarıyla nostalji tramvayı oy çokluğu ile 5 yıllığına Ulaşım A.Ş.’ye kiralandı, ancak tartışması devam etti. AKP’nin oyunun ret kullanması üzerine Akaydın, “Hakikaten çok teessüf ediyorum size. Bu işin neresi karışık kuruşuk. Çarem yok diyorum ama anlatamıyorum size” derken Tamyürek ise, “Bu karar günahı ile sevabı ile size ait. İyi bir şey olacaksa sevabını alacaksın, kötü bir şey olursa da hesabını vereceksin. İktidar sizsiniz. Bizi karıştırmayın” yanıtını verdi. Tamyürek’in bu sözleri üzerine Akaydın ise, “Sizin amacınız Büyükşehir Belediyesi’ni çalıştırmamak, marifet bu mu?” diyerek tartışmaya son noktayı koydu.

 

ALTINOVA İTİRAZLARIN GÖLGESİNDE GEÇTİ

Mecliste Altınova Planlamalarına yapılan itirazlar da kabul edilmedi. Tamyürek, Altınova İmar Planı ile ilgili daha önce de partisinden ayrı görüş bildirirken, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen itirazlarla ilgili de AKP grubundan ayrı fikir beyan etti. MHP ise Altınova Planlarının içlerine sinmediğini belirterek, “Alanın plansız kalmaması ve konunun Antalya’nın gündeminden düşmesi için görüşümüz olumlu. Ancak o planın Altınova’ya yakışmadığını düşünüyoruz” dedi. Yapılan oylamada Tamyürek çekimser oy kullanırken, Altınova’nın 1/1000 ölçekli planı oy çokluğu ile kabul edildi.

 

EKLEME VE AKTARMA YAPILDI

Mecliste ayrıca Kepez’deki Varsak tapulaması 2946 ada 9 parselin konut alanından özel eğitim tesisi alanına dönüştürülmesine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili oylama sırasında yerin kendisine ait olduğu öğrenilen CHP’li meclis üyesi Mustafa Yılmaz oylamaya katılmayacağını açıkladı. Plan değişikliği talebi mecliste oybirliği ile karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündemin 3. maddesinde bulunan Muratpaşa Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü’nün 2013 Mali yılı bütçesinde ekleme ve aktarma yapılmasına ilişkin konuda AKP Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek, “Komisyonda bizim arkadaşlar çekimser kalmış, ancak konuşla ilgili Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen bize bir açıklama yaparsa seviniriz” dedi. Bunun üzerine söz alan Evcilmen, “Bu bütçe tam olimpik yüzme havuzuyla ilgili bir bütçe. Hisselerin tamamını belediyeye geçirdik. Emlak Müdürlüğü’nün görevi olmadığı halde onun sırtında olan bir proje ve bütçeydi. Asıl işi yapması gereken Fen İşleri Müdürlüğü’ne devredilecek konu” dedi. Yapılan oylamada Muratpaşa Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü’nün 2013 Mali yılı bütçesinde ekleme ve aktarma yapılması oybirliği ile kabul edildi.

 

“HALK İSTEDİ BİZ DE ÇALIŞTIRIYORUZ”

Büyükşehir Belediye Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Akaydın, nostaljik tramvayı kaldırmak istediklerini, ancak halktan gelen talep üzerine zararına da olsa çalıştırma düşüncesi içerisine girdiklerini anlattı. Daha önce, nostaljik tramvayı kaldırıp aynı güzergahta lastik tekerlekli bir araç çalıştırma projesini gündeme getirdiklerini hatırlatan Başkan Akaydın, “Dar alanda çalışan özel troleybüs türü lastikli ulaşım projesi vardı. Bayağı da çalıştık üzerinde ama Antalya kamuoyu ne olursa olsun nostaljik bir kamuoyu. Bizi bu tramvaydan uzaklaştırmayın dediler. O hatta çalışacak bir araç bulmak hakikaten kolay değil. Üstelik eskisi tercih ediliyor. Piyano Festivalinde de denedik çok prim yaptı. O yüzden iyice kullanılamaz hale gelene kadar götürelim diyoruz. Şu anda zarar ediyor ama yıllık çok yüksek değildir” diye konuştu.

mecliste-tramvay-komedisi

Kaynak : akdenizgercek.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 2,423