Otogar – Bağcılar – İkitelli metro hattı Bakanlığın yatırım programından çıkarılarak yerine 9,5 kilometrelik 4. Levent – Hisarüstü metro projesi dahil edildiUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilecek olan, “Şehir içi raylı sistem ve metro projeleri”nde yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Otogar – Bağcılar – İkitelli metro hattı Ulaştırma Bakanlığın yatırım programından çıkarılarak yerine 9,5 kilometrelik 4. Levent – Hisarüstü metro projesi dahil edildi. Yatırım programına alınan metro projesi ile ilgili devir protokolü ise geçtiğimiz günlerde Bakanlık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapıldı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz yetkililer, 4. Levent – Hisarüstü metro hattı ile ilgili ihale ilanı yapılmayacağını, hatla ilgili keşif artışı yapılarak yapımının 4. Levent – Ayazağa Kesimini kazanan Alsim Alarko – Mak-Yol İnşaat konsorsiyumu tarafından gerçekleştirileceğini kaydettiler.

Bilindiği gibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce 18 Ekim 2007 tarihinde teklifleri toplanan; 4. Levent – Ayazağa Kesimi, Seyrantepe Depo Sahası ve Bağlantı Hatları Elektro-Mekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma ihalesini kazanan Alsim Alarko – Mak- Yol İnşaat konsorsiyumu ile 24 Aralık 2007 tarihinde 316.317.214 Avro üzerinden sözleşme imzalanmıştı.

istanbul-metrosu

Kaynak : Yatırımlar

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

14 / 3,335