Plajyolu Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle talan olduPlajyolu Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle talan oldu

Yüksek Hızlı Tren(YHT) güzergahına malzeme çekilecek taş ocağı ile ilgili tartışmalar, tepkiler sürerken, müteahhit firma bir yandan da hat çalışmasını tüm hızıyla devam ediyor. İzmit geçişinin ağırlık noktası olan, en büyük yıkımın gerçekleştiği Cumhuriyet Mahallesi Plajyolu Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle talan oldu, güzergah üzerindeki genç ağaçlar da çatır çatır kesiliyor.
KİMSEYİ DİNLEMİYORLAR

Müteahhit firma çalışma süresinde doğayı, çevreyi koruma kollama adına hiç de hassas davranmıyor, kendi işinin olduğuna bakıyor. Plajyolu Adalet Sokak üzerinde bulunan Soğucak Sitesi’nin sınırını oluşturan, yıllar içinde büyüyen ve serpilen çam ve servi ağaçları da YHT güzergahında bulunduğu için kesiliyor. Site sakinlerinin, “Hiç değilse genç olan ağaçları sökün, başka yere taşıyın” şeklindeki yazılı başvuru ve sözlü çağrılarına cevap çıkmadı. Dün öğleden sonra, iş makineleri ağaçların ilk bölümünü çoktan kırmış, yerle bir etkişti.
NEREYE KADAR?

YHT inşaatı çalışması nedeniyle ulaşım konusunda zaten uzun zamandır mağduriyet yaşayan bölge sakinleri, çevreye verilen zararları gördükçe büyük üzüntü de yaşıyor. Kendilerinin diktiği, yıllar içinde koruyup kolladıkları büyüttükleri ağaçların böyle hoyratça yok edilmesine tepki gösteren vatandaşlar, “Bu katliam nereye kadar sürecek? Bu ağaçları kurtarmak, başka yerlere nakletmek o kadar zor mu ?” diye sitemlerini dile getirdiler.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,005