Raylı Sistemler Müşavirlik Firması ÖnerisiRaylı Sistemler Müşavirlik Firması Önerisi

Hazine Müsteşarlığı’nda 1994-1997 yılları arasında uygulanan Dünya Bankası kaynaklı İşgücü Uyum Projesinde çalıştım, Proje kapsamında, özelleştirme sonrası işsiz kalacaklara yönelik istihdam ve eğitim programları uygulanmıştır. Projeyi yürüten Şirket, Avustralya Eğitim Bakanlığına (2010 yılında Okul Eğitimi, Erken Çocukluk ve Gençlik Bakanlığı: Ministry for School Education, Early Childhood and Youth adını almıştır) bağlı İstihdam, Eğitim ve Öğretim Dairesi (Department of Employment, Education & Training: DEET) idi. Görüldüğü gibi; DEET, Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak uluslar arası projelere katılmakta ve Avustralya hükumetine ve bütçesine gelir kazandırmaktadır.

1 Aralık 2012 Cumartesi günü Piri Reis Yüksek Hızlı Tren test treniyle Ankara’dan Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bulunan şantiyeye gittik ve yapılan faaliyetleri yerinde gördük. Giderken; trende, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD’nin özellikle Yüksek Hızlı Tren (YHT) uygulamalarıyla elde ettikleri bilgi, başarı ve deneyimini uluslar arası alana taşımak ve dünyada projeler kazanmak üzere Raylı Sistemler Müşavirlik Firması Kurulması konusunda brifing verdi. Genel Müdür’ün bu önerisi; beni 18 yıl öncesine götürdü ve bana sevinç, umut ve heyecan verdi. Hep devleti hantal, verimsiz ve zarar üreten bir yapı olarak eleştirdik. Son on yılda ülkede siyasi istikrar ve daha kurumsal, dürüst ve verimli kamu yönetim anlayışı ile bu yapı değişmeye ve/ya düzelmeye başladı. Karlı, verimli ve yüksek teknolojiyle çalışan Ziraat ve Halk Bankası gibi kamu bankaları ve Avrupa Basketbol Şampiyonasına dahi sponsorluk yapan ve reklamında dünyada dalında bir numara olan NBA yıldızı Kobe Bryant ve Barcelona’nın yıldızı Lionel Messi’nin oynadığı ve dünyada milyonlarca kişi tarafından izlenen Türk Hava Yolları buna örnektir. ODTÜ’lü öğrencilerin polisle çatışması nedeniyle meydana gelen olayların gölgesinde kalan 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya fırlatılan ilk yerli Göktürk-2 füzesi de, ülkemiz adına onur ve gurur vericidir. Cumhuriyetimizin 100.yılı 2023 yılı için; TCDD, yaklaşık değerlerle 45 milyar $ yatırımla, YHT alanında 10.000 km ve konvansiyonel olarak 4.000 km hat hedeflemekte, yerli sinyalizasyon ve elektrifikasyonu hedeflemektedir. Brifing’de yapımı devam eden YHT’nin, Eskişehir – İstanbul arasında 670, Ankara – Sivas arasında 810, Bursa – Bilecik arasında 220 ve Ankara – İzmir (Polatlı – Afyon) arasında 334 km hatları bulunmaktadır. Bir İzmirli olarak 914 km’lik Afyon – İzmir Yüksek Hızlı Demir yolu Hattı projesinin de hazır olduğuna çok sevindim. Yine yapımı devam eden 54 km’lik Kemalpaşa – Turgutlu konvansiyonel (geleneksel) hattının da en kısa sürede bitirileceği müjdesini aldım.

Dolayısıyla; dünyada demir yollarına her yıl 70 milyar $ yatırım yapılmakta olup, nitekim 2020 yılına kadar 1 trilyon $ yatırım yapılması beklenmektedir. Etüt, proje ve yapım müşavirlik bedelinin toplam yatırım tutarının yaklaşık % 4’üne tekabül ettiği düşünüldüğünde; TCDD tarafından söz konusu Şirketin kurulması halinde, 40 milyar $’lık bir pastadan pay alabilme olanağı doğmaktadır. Şirketin sermaye yapısında TCDD’nin payının % 50 olması, diğer yarısının hisse dağılımının da TÜLOMSAŞ’ın (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.) % 30, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın (ABBB) % 10 ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme A.Ş.’nin % 10 olması planlanmaktadır. Buna göre; 7 kişilik Yönetim Kurulunun da dağılımı, sırasıyla 3 (TCDD), 2 (TÜLOMSAŞ), 1 (ABBB) ve 1 (TÜRKSAT) şeklinde olacaktır. Teşkilat Şeması ve Tahmini Bütçesinin bile hazırlandığı Raylı Sistemler Mühendislik Müşavirlik Şirketi’nin kurulması konusunda Hükumetin gerekli desteği vermesi ve kısa sürede kurulması sonucu, başarılı ve uluslar arası bir marka olması halinde diğer kamu kurumlarımıza da öncü ve örnek olması mümkün olabilecektir. Gün gelir belki, bizim Milli Eğitim Bakanlığımız da (MEB), İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) ve KOSGEB’i de (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) yanına alarak yazının başında açıkladığım DEET benzeri istihdam, eğitim ve öğretim alanında müşavirlik şirketi kurabilirler.

rayli-sistem

Kaynak : www.bergamahaber.net

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 1,904