TCDD nin tekel hakkı kalkıyorTCDD nin tekel hakkı kalkıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım gelecek yıl TCDD’nin demiryollarındaki tekel hakkını kaldıracaklarını açıkladı. Demiryollarının özel sektöre açılması konusunda karar aldıklarını açıklayan Bakan Yıldırım, “yılbaşından sonra yasal düzenlemeyi başlatacağız” dedi.
Uzun süredir tartışmalara neden olan TCDD’nin demiryollarında tekel olması hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, “Demiryollarında TCDD nin tekel hakkı nı kaldırıyoruz. Yılbaşından sonra yasal düzenlemeyi yapacağız” dedi. Yıldırım, sürecin işleyiş biçimi ve yol haritasını şu sözlerle ifade etti: “Demiryollarında düşündüğümüz şey, mevcut altyapıyı değiştirdikten sonra, yeni hatlar yaptıkça, hatları TCDD’nin yanı sıra başkalarının da kullanmasını imkân veren bir düzenleme yapmak. Şu anda TCDD tekel konumunda. Yani hatları TCDD’den başka kimse kullanamaz. Hâlbuki şu anda hatlar müsait. Havayollarında yaptığımız işi, demiryollarında da yapacağız. Hava taşımacılığında ne yaptıysak onu uygulayacağız. Güvenlik tarafı, denetim tarafı bizde. İsteyen, parası karşılığında hatları kullanabilir. Vagonları da, isteyen kiralayabilir, parası olan isterse alabilir.”

Önce yük taşımacılığı
Kullanım tarifesi ile ilgili bilgi veren Bakan Yıldırım, “Örneğin, 1 km. başına şu kadar diye, gelecek o firma, biz de diyeceğiz ki, Karabük’le şurasın arasını al. Tarifeleri yine biz belirleyeceğiz” dedi. Proje hayata geçtikten sonra önce yük taşımacılığının yapılacağını söyleyen Bakan Yıldırım, yolcu taşımacılığında serbestleşmenin ise daha sonra yapılacağını ifade etti.

Kaynak : www.lojisturk.net

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

80 / 2,045