Trabzon Demiryolu Ya Sabır DedirtiyorTrabzon Demiryolu Ya Sabır Dedirtiyor

Duyduk duymadık demeyelim! Bu kaçıncı bahardır…Biz, bu sütunda yıllardır yazıp dururuz, kentimizin demiryolu hikayesini.

İşte bir yenisi daha. Bu defa, gazetelerden alıntılarla verelim, diyoruz. Belki, okuyan ve kulak veren çıkar !

Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve KTÜ işbirliğiyle, bir panel daha düzenlenmiş, demiryolu yine hayaller alemindeki yerini almıştı !

Panelin açılış konuşmasını yapan KTÜ Rektör yardımcısı Prof.Dr. Hikmet Öksüz, şunları söylüyordu:

1930 ortalarında Ankara, Sivas ve Erzurum demiryolu hattının oluşumu, bizi derinden etkilemiştir. Çünka tarihi İpekyolu güzergahından gelen mal akışı, artık Trabzon Limanına uğramadan direkt batıya doğru intikal etmeye başladı ki, bu da bölgenin ekonomik aktivitelerini ve ticari potansiyelini olumsuz etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir..

100 yıllık bir hikayeden günümüze gelebiliriz. Trabzon’u yeniden canlandırmak için, dönemin öncüleri bir çalışma başlattı.Trabzon’a demiryolu getirme çalışmalarıydı bunlar. Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi, bunu akamete uğratmıştır…

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan da konuşmasında; Doğu Karadeniz Bölgesi’nin demiryolu ağına bağlanmasının, siyasilerin vaatlerinden öteye geçmeyeceğini ve bunun sonucu olarak da bölge için hayati önem taşıyan demiryolunun belli çıkar çevreleri tarafından, bugün olduğu gibi engellendiğini ileri sürüyor ve…

Hopa- Batum arası fizibilite çalışmalarının 1995 yılanda KTÜ tarafından, ilgili bakanlıkların talimatlarıyla yapıldığını ve ucuz bir maliyetin ortaya çıktığını belirterek şu görüşlere yer veriyordu :

Biz en kısa vadede bu boşluğun 38 km. gibi kısa mesafe ile Hopa- Batum demiryolu bağlantısının sağlanması ile doldurulmasını ve uzun vadede bu demiryolunun sahil bandından bölge illeri limanlarına bağlantı sağlanarak Samsun demiryolu ağına bağlanmasını talep etmekteyiz…

Elbette bu Uluslar arası hattın iç bağlantılarla Erzincan demiryolu ağına bağlanması iyi olacaktır.

Geleceği öngöremeyeceğini, dünya ticaretinin taşıdığı potansiyele vizyoner bakış açısı ile bakamayan kimseler sırf kafa karıştırmak ve gündemde kalmak amacı ile Trabzon Erzincan demiryolu hattını gündeme getirmektedir.

Demiryolu konusunun, hayallerimizi süsleyen bir serüven olmaktan, en kısa zamanda çıkması dileklerimizle…

Kaynak : www.turksesigazete.com

 

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

80 / 2,036