TÜLOMSAŞ da Kadın EliTÜLOMSAŞ da Kadın Eli

Geçen hafta, TÜLOMSAŞ Vagon Fabrikası Müdürü Sayın Nebahat Şahin’ i bir vesile ziyaret ettik. Tecrübeli, bilgili, konulara yatkınlığı ve yakınlığı ile dikkat çekti. O’ na göre verimlilik, düşünce ve güven, etkili bir biçimde koordine edildiği takdirde, her alanda başarılı olmak için de hiçbir neden yoktur.

Aslında Türk kadınının, batılı ve doğulu hemcinslerinden de hiç hiçbir farkı yok. İş, yaşamının, her kademesinde aktif olarak çalışıyorlar. Pek çoğu da başarılı kariyer çizgisine sahiptir. Her türlü engele rağmen, ülkemizde, kadınlar, başarılı olmak için erkeklerin kurallarına göre oynamak, ya da erkek gibi kadın olmak gerekmediğini, çok iyi biliyorlar.

Türk kadını, tarihin her döneminde, saygın bir yeri vardı. Nitekim geçmişte, Türk devlet yönetiminde, Hakan ile Hatun’un, ortak karar verdikleri biliniyor. Bir yazılı emre yalnızca, “Hakan emrediyor ki” sözleriyle başlamak, o emre boyun eğmemek için geçerli bir nedendi. “Hakan ve Hatun emrediyor ki” ifadesi, buyruğun geçerli olduğunu gösteriyordu. Hakan, tek başına bir elçiyi kabul etmiyordu. Şölenlerde, kurultaylarda, ibadetlerde, ayinlerde savaş ve barış meclislerinde, Hakan ve Hatun birlikte yer alıyorlardı.

Türk kadını, siyasi haklarını, Batılı ülke kadınlarından çok daha kolay elde etti. Atatürk, kadına, 3. Nisan 1930’ da, belediye seçimlerine katılma, 5 Aralık 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkını verdi. 1935’teki ilk seçimlerde TBMM’ ye 18 kadın girdi. Ancak alınan bu haklar, arzu edilen boyutta siyasi platforma yansımadı.
Elbette Türk kadınının, sahip olduğu haklar, asla küçümsenmemelidir. Ülkemizde kadınlara fırsat eşitliği sadece, Medeni Kanun açısından değil, siyasal alanda, iş alanında, her alanda sağlanmıştır.

Türk kadını, hak bakımdan Avrupalı kadınlara, oranla daha şanslıdır, çünkü siyaset alanında mesela İsviçreli kadınlardan çok daha önce Atatürk, bu imkânı Türk kadınına tanımıştır. Bugün Türk kadını, Yargıtay ve Danıştay Başkanı olabilirler. Anayasa Mahkemesi Başkanı, Cumhurbaşkanı olabilirler.

Ayrıca kadınlara, üst görevlerde yer veren kurum/kuruluşlarımız ve şirketlerimiz de mevcut. Bu şirketlerimizden biri de TÜLOMSAŞ’ dır. Kurumda çalışan Vagon Fabrikası Müdürü Sayın Nebahat ŞAHİN, Raylı Sistemler Fabrikası Müdürü, Sayın Fatma Güzin Bilgin SAÇAN, APK Dairesi Başkanı, Sayın Şöhret YÖRÜK, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Ayten BAYTAROĞLU, çalışmaları ve birimleri ile ilgili alanlardaki bilgi, tecrübe ve deneyimleri, özellilere konulara ve birimlerine hakimiyetleri ile dikkat çekiyorlar.

Vagon Fabrikası Müdürü Sayın Nebahat ŞAHİN ile çalışmaları ile ilgili sohbet etme fırsatı bulduk. İşinin ehli, sabırlı, olaylar karşısında dayanıklıdır. Farklı görüş ve gruplara, saygılı ve uzlaştırıcıdır. Düşünce, davranış ve icraatı ile diğer yöneticiler için bir örnektir. Çalışanların sırdaşı ve dosttur.
Sayın ŞAHİN, bir yöneticini sahip olması gereken, bilgi, deneyim, dinleme, önsezi ve takip etme, işinin başında olma, yetki ve sorumluluk trafiğini doğru yönlendirme, ekibini motive edebilme, başarı ve başarısızlıkları paylaşabilme, ekibini eğitebilme, gibi özelliklerin, yanı sıra, yanında çalıştırdığı kişilerin uzmanlık konularında, yatkınlığı ve yakınlığı ile bir örnektir.

Vagon Fabrikası Müdürü Sayın ŞAHİN’ in, sorumlu olduğu TÜLOMSAŞ, Vagon Fabrikasında, çeşitli tipte bojili yük vagonları imalatı, bakım ve revizyonları yapılmaktadır. İmalatı yapılan başlıca vagonlar; Kayar Yan Duvarlı, Tank, Boraks, Konteyner Taşıyıcı Platform, Cevher, Tahıl, Slab, Tank Taşıyıcı Platform tipi vagonlardır. Fabrika CNC Lazer Sac kesme ve CNC Hidrolik Pres tezgâhlarını da içeren geniş bir tezgah parkına sahiptir. Yılda 421 vagon yapılmaktadır. Günde ise 4 vagon yapılabilmektedir. Vagon Fabrikasında 250 kişi çalışmaktadır.
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Ayten BAYTAROĞLU’ lu ise çalışanlara ve ziyaretçilere karşı, güler yüzlü, hoşgörülü, sevecen, dürüst ve objektiftir. Hem şirket, hem de şirket dışı, halkla ve basınla ilişkilerde, hedef kitleyi tanımada, kuruma dair düşünceleri, hakkında bilgi toplama ve vermede, gösterdiği performans, örnek teşkil edecek niteliktedir.

Elbette TÜLOMSAŞ’ da, kadınların başarısında, Genel Müdür Sayın AVCI’ nın payı büyüktür. Birimlerde, kadın, erkek, gözetmeden, sorunları görüşen, tartışan ve çözümler üretip hayata geçiren, en önemlisi de TÜLOMSAŞ’ ı, yaşamaya değer, anlamlı kurum haline getiren bir orta yarattı. Bunu, TÜLOMSAŞ Vagon Fabrikası Müdürü, Sayın Nebahat ŞAHİN ’in, ifadelerinde, net bir şekilde gördük.
Kutluyoruz…

tulomsas18-300x195

Kaynak : www.istikbalgazetesi.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 2,006