TÜVASAŞ 2013 hedeflerini açıkladıTÜVASAŞ 2013 hedeflerini açıkladı

TÜVASAŞ Genel Müdürü Erol İnal, 2010 yılında başlanan Dizel Tren Set (DMU) Projesi’nin 11 adetinin 3’lü, bir adetinin ise 4’lü olmak üzere, 37 araçtan oluştuğunu belirterek, araçların 12’lik setler halinde TCDD’ye teslim edildiğini vurguladı.
”2013 yılı sonuna kadar geri kalan 12’lik set daha tamamlanacaktır” diyen İnal, ”DMU’ların 2’si engelli olmak üzere, 196 yolcu alma kapasitesine sahip olmasının yanı sıra, 2012 yılının mayıs ayından bu yana çeşitli hatlarda seyir halindedir” şeklinde konuştu.

Dizel setler için Güney Kore ile yapılan anlaşmanın bir diğer ayağının ”Marmaray Projesi” olduğunu aktaran İnal, şunları dile getirdi:

”2010 yılında Hyundai/Rotem firması ile ortak üretim çerçevesinde Marmaray Projesi için 275 aracın imalatı, sözleşmeye uygun olarak tesislerimizde yapılmaya başlandı. Halkalı ve Gebze arasında gidecek banliyo tipi setlerin imalatı, Marmaray Projesi’yle eş güdümlü olarak devam ediyor.
Şuan bir sıkıntı yok, 2013 sonu itibarıyla bir aksilik çıkmazsa, teslimat planları tutturulmaya çalışılacak.”

”Uluslararası bir şirketiz”

Yurt dışından çok sayıda sipariş aldıklarını belirten İnal, Irak Demiryolları için 2005 yılında imalatına başlanan jeneratör vagonlarının 28 Mayıs 2006’da teslim edildiğini, Irak’tan gelen 14 vagonluk siparişi için de proje çalışmalarının başladığını anlattı.

İnal, dünyanın her yerinden taleplere karşılık verebilecek nitelikte olduklarını ifade ederek, ”2012 yılında Bulgaristan Demiryolları’na 30 adet yataklı vagon üretimi geçekleştirilmektir. Bu vagonların test sürüşleri ise tamamlanmak üzeredir. TÜVASAŞ olarak uluslararası şirketiz. Bize şuanda 5 ülkeden sipariş geliyor. Şuan hepsini karşılayacak kapasite var” diye konuştu.

tuvasas

Kaynak : medyabar.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

20 / 2,942