Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın (YHT) son halkası olan Köseköy- Gebze hattının temeli, 27 Mart salı günü atılacak

Ankara- İstanbul arasını 3 saate, Ankara-Gebze arasını ise 2,5 saate indirecek olan YHT’nin son halkası olan Köseköy- Gebze hattının temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet yılmaz ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen bağış da katılacak.

27 Mart 2012 Salı günü saat 15.30’da Köseköy Tren İstasyonu’nda temelinin atılmasıyla çalışmalara bu bölgede hız verilecek. Proje kapsamında, 1 Şubat’tan itibaren tarifeli tarifesiz tüm seferlere kapatılan ve 1890 yılında inşa edilen Köseköy-Gebze mevcut hattın fiziki ve geometrik şartları Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek.

Daha önce yapılan açıklamalarda olduğu gibi hat üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü, 122 menfezin tadillerinin yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 alt geçit inşa edilecek, hemzemin geçit yer almayacak. Yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 1 milyon 100 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek.

Türkiye’de demiryollarında ilk kez AB IPA fonları, bu projede kullanılacak. Sözleşme bedeli 146 milyon 825 bin 952 Euro olan Köseköy – Gebze hattının yüzde 85’lik bölümü (124 milyon 802 bin 059 Euro) Avrupa Birliği tarafından IPA kapsamında karşılanacak.

Sakarya Arifiye’nin revize edilmesiyle toplam uzunluğu 533’ten 523 km’ye düşen ve Marmaray’la entegre olarak 2013’te bitirilmesi hedeflenen Ankara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi hayata geçtiğinde, Ankara – İstanbul 3 saate, Ankara-Gebze ise 2 saat 30 dakikaya inecek. Hat, başkentle İstanbul arasında yılda 17 milyon yolcuya hizmet verecek.

Kaynak : HaberSonDakikaAyrıca bakınız…

Levent Özen
Takip et

Levent Özen

Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at RayHaber
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.
Levent Özen
Takip et

Benzer demiryolu haberleri:

Güncelleme: - .


Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için
Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 19702 demiryolcu rated: 4.6 / 5
221 / 1,911