İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro hatlarını 2013 yılında tek tek hizmete almayı planlıyor

metro_istanbul

İstanbul`da metro çalışmaları hızla devam ediyor. Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kartal-Kadıköy hattında test sürüşleri yapılırken Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattında inşaat çalışmaları başladı. 29 Ekim 2013`te açılması planlanan Marmaray ile birlikte kentte inşaatı uzun süredir devam eden hatlar da tamamlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin (İBB) yapımını üstlendiği hatların 2013`te tek tek hizmete alınması planlanıyor.

Kentin raylı ulaşım uzunluğu 30 kilometre artıracak olan çalışmaların arasında Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy, Kartal-Kaynarca metrosu, Yenikapı bağlantıları yer alıyor. 2003 yılında İETT`nin yapımına başladığı Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun 2008 yılında test sürüşlerine başlanacaktı. Yüzde 89`u tamamlanan hattın açılışı 5 yıl gecikmeli olarak 2013 yılına ertelendi. İBB`ye devredilen hattın tünel inşaatları tamamen, demiryolu, ray ve makas işleri ise büyük oranda tamamlandı. Hatta çalışacak 56 araç depoda bekliyor.

Uzunluğu 21,6 kilometre olan hattın yolcu kapasitesi saatte 70 bin kişi. İhalesi 1998 yılında yapılan Aksaray-Yenikapı bağlantı hattının yüzde 75`i tamamlandı. 700 metre uzunluğundaki hat açıldığında Yenikapı`da aktarma yapılarak Gebze`ye kesintisiz olarak ulaşım sağlanacak. Aksaray-Yenikapı bağlantı hattı saatte 35 bin yolcu kapasitesine sahip. İnşaatı tamamlanan ve test sürüşlerinin devam ettiği Kartal-Kadıköy hattı Temmuz 2012`de açılacak. Kartal-Kadıköy Metrosu`nda yolcu taşımaya en geç Temmuz ayında başlanacak. Hat 2013 yılında Kaynarca`ya uzatılacak. Yakacık, Pendik ve Kaynarca duraklarının eklenmesiyle Kartal-Kadıköy metrosu 26 kilometre uzunluğunda olacak. Saatte 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak Kartal-Kaynarca arasının fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 35.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü`nün yapımı da 2013 yılında tamamlanacak. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü`nün (UNESCO), İstanbul`u Dünya Miras Listesi`nden çıkarmasını gündeme getiren Haliç Metro Geçiş Köprüsü, uzun süre uluslararası düzeyde tartışmalara neden olmuştu.

Kentin tarihi silüetini etkileyeceği görüşleri üzerine asma sistem olarak projelendirilen köprüde taşıyıcı kulenin başlangıçta 82 metre olan uzunluğu 50 metreye düşürüldü. UNESCO`nun itirazları nedeniyle yapımı uzayan Haliç Metro Geçiş Köprüsü`nün tamamlanmasıyla birlikte Taksim metrosu Unkapanı`ndan geçerek Yenikapı`ya ulaşacak. Köprünün taşıyıcı ayaklarının montajı devam ederken fiziki gerçekleşmesinin yüzde 47`si tamamlandı. Taksim-Yenikapı arasında devam eden çalışmaların ise yüzde 60`ı tamamlandı. Saatte 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak hattın toplam uzunluğu ise 5,9 kilometre.
Ayrıca bakınız…

Levent Özen
Takip et

Levent Özen

Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at RayHaber
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.
Levent Özen
Takip et

Benzer demiryolu haberleri:

Güncelleme: - .


Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için
Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 19702 demiryolcu rated: 4.6 / 5
219 / 1,946