Konya-Karaman-Mersin-Adana Hızlı Tren projesi etüt çalışmaları tamamlanarak Hükümetimizin 2023 Yılı Planı içerisine konuldu

Karaman Milletvekili Mevlüt AKGÜN Konya Karaman demiryolunun çift hatta çıkarılması konusu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında;

“Bilindiği üzere Karamanımıza ve Bölgemize katkıda bulunacak en önemli projelerden biri Hızlı Tren Projesidir. Konya-Ankara Hızlı Tren Projesinin bitirilerek çalışmaya başlaması ve Karaman-Konya arasında da Raybüs seferlerinin başlaması ile gerek Konya’ya gerekse Ankara’ya tren ile ulaşımda, Karaman için çok önemli bir mesafe aşılmış oldu.

Bunla birlikte Konya-Karaman-Mersin-Adana Hızlı Tren projesi etüt çalışmaları tamamlanarak Hükümetimizin 2023 Yılı Planı içerisine konulmuştu.

Karaman Milletvekilleri olarak Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü nezdinde yaptığımız girişimler sonucu Hızlı Trenin alt yapısını oluşturacak Konya-Karaman Çift Hat Demiryolu Projesi yatırım programına alınmıştır. Toplam 170 Milyon TL’lik olan yatırım projesinin 2-3 yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Bu yatırımla ilgili olarak ihale bedeli olan 17 Milyon TL ödenek tahsis edilmiştir.

Bu projenin devamı olan Adana-Mersin Çift Hatlı Demiryolu Projesine de 21 Milyon 550 Bin TL ödenek tahsis edilmiştir.

Konya-Karaman-Mersin-Adana hızlı tren hattı çift hat olup aynı zamanda yolcu ve yük taşımacılığı için kullanılacaktır. Böylelikle Bölgemizin ve Karamanımızın ekonomik potansiyeli artacak ve Mersin Limanına daha kolay ulaşım sağlanacaktır.

Aynı zamanda Çumra istikametinde devam eden demiryolu viraj çalışmaları da yüksek gerilim hatlarından kaynaklanan sorun nedeni ile uzamış olup 3 ay içerisinde bitirilecektir.

Yılların özlemi olan Hızlı Tren Projesinin alt yapı çalışmalarına bu yıl başlanacak olması çok önemli bir gelişme olup, emeği geçen herkese teşekkür eder, Karamanımız için hayırlı olmasını dilerim.”

Kaynak : http://www.karamandan.comAyrıca bakınız…

Levent Özen
Takip et

Levent Özen

Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at RayHaber
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.
Levent Özen
Takip et

Benzer demiryolu haberleri:

Güncelleme: - .


Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için
Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 19702 demiryolcu rated: 4.6 / 5
215 / 1,898