Akkent Mahallesine tramvay hattı kurulması düşünülüyor | ÇorumAkkent Mahallesine tramvay hattı kurulması düşünülüyor

Çorum şehir merkezi ile Akkent Mahallesi arasında tramvay hattı kurulması düşünülüyor.

Ulaşım alanında şehir trafiğini rahatlatacak çözümler arayan Çorum Belediyesi, hafif raylı sistemler konusunda araştırma başlattı.

Yakın gelecekte üniversite, sağlık, spor ve sosyal tesis yatırımlarının ağırlık kazanacağı Akkent güzergâhını ele alan Belediye, ulaşım konusunda alternatif uygulamaları mercek altına aldı.

OTOPARK’ın edindiği bilgilere göre; hafif raylı sistemlerin de Belediye’nin ulaşım vizyon projeleri arasında yer aldığı öğrenildi.

Akkent Mahallesi ile şehir merkezini birleştirmesi planlanan proje ile TOKİ konutları, Hitit Üniversitesi Kampüsü, yeni hastane, stadyum, otogar ve okullar bölgesinin yanı sıra Ticaret Borsası, Toptancılar Sitesi, Oto ve Traktör Galerecileri Siteleri’ne ulaşımın kolaylaşması bekleniyor.

TRAMVAYA DPT ENGELİ

Şimdilik düşünce aşamasındaki projenin önündeki en büyük engel ise Devlet Planlama Teşkilatı’nın kriterleri.

Nüfusu 500 binin altındaki kentlere hafif raylı sistem kurma izni tanımayan DPT, Çorum düzeyindeki illerin de önünü tıkıyor.

Tek yönde saatte 15 bin yolcu kapasitesi taşınması kriteri ve DPT’nin koşulları arasında yer alıyor. Yatırım maliyeti ve işletme performansı açısından getirilen kriterlerin esnetilmesi halinde Çorum’un da tramvaya kavuşabileceği belirtiliyor.

Yani sözün özü, tramvay da tren gibi devlet yöneticilerinin tasarrufunda görünüyor.

akkent-mahallesine-tramvay-hatti

Kaynak : www.corumhakimiyet.net

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

25 / 3,729