Altepeden 20 Ocak öncesinde Bursa halk otobüsçüleri ne son çağrıAltepeden 20 Ocak öncesinde Bursa halk otobüsçüleri ne son çağrı

Büyükşehir Belediyesi ile restleşen özel halk otobüsçülerinin (yeşil otobüsler), kendi planlarına göre kendi bastıkları biletlerle yolcu taşımacılığına başlayacakları gün.
Bu yönde;
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe son derece kararlı.
Birkaç gün önce Sönmez Medya’ya yaptığı ziyarette de söylediği gibi, özel halk otobüslerinin BURULAŞ’ın Bukart’ı dışında biletle yolcu taşımacılığı yapamayacağını, yaparlarsa da karşılarında devlet gücünü bulacaklarını üzerine basa basa söyledi.
Zaten;
Bu nedenle de “100 metre bile ileriye gidemez-ler” dedi ki, Altepe’nin çok kararlı bir sözüydü bu.
Büyükşehir Belediyesi;
Kent içindeki trafik akışında yeni bir düzenlemeye gidiyor.
Nitekim, dolmuşların taksiye dönüştürülme projesi de bunlardan biri.
Başkan Altepe, Bursa’da sistemin artık eskisi olmayacağını, yeni düzene herkesin ayak uydurması gerektiği düşüncesinde.
Altepe ile dün İstanbul dönüşünde telefonlaştık.
“Bakın” dedi “Türkiye genelinde raylı sisteme geçip de sorun yaşamayan il neredeyse yok. Bursa’da da bu sorunlar geçiş esnasında olacak. Bizler ulaşıma yıllık 300 milyon lira yatırım yapıyoruz, Bursa’nın yükünü artık raylı sistemler taşıyacak Şehirler artık eski sistemle yönetilmiyor”
Altepe;
Halk otübüsçülerince BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy’a yönelik eleştirilere de tepki verdi.
Ve adeta Fidansoy’a sahip çıktı.
“Tutturmuşlar BURULAŞ diye. Hayır BURULAŞ sadece alınan kararları uygulayıcı bir kurum. Bu yöndeki kararları UKOME alıyor”
Başkan Altepe, halk otobüsçülerinin gelir ve giderleri göremediklerine dair eleştirileri için de deyim yerindeyse rest çekti:
“Buyursunlar” dedi “Bağımsız bir denetleme firmasına görev verelim, havuzda ne toplanıyorsa herkes görsün. Adaletsizlik var mı o da görülsün ama burada onların derdi havuz değil, isteklerini kabul ettirmek ama kabul etmeyeceğiz, bunu böyle bilsinler”
Altepe;
Modern kentlerde artık yeni ulaşım düzenlerinin söz sahibi olduğunu da anlatarak, özel halk otobüslerinin Bursa’da yüzde 27’lik taşıma payına kadar düştüğünü de özellikle söyleyerek, bu sistemin Bursa için çok elzem ve çok önemli bir rol üstlenmediğinin de mesajını verdi.
Bu nedenle teklifini bir kez daha bizim aracılığımızla yaptı halk otobüsçülerine.
“Madem zarar ettiklerini söylüyorlar. Bizler de diyoruz ki gelin daha fazla zarar etmeyin o zaman, bizler sizin plakalarınızı kiralayalım ve size 5’er bin lira verelim her ay. Ayrıca şoförünüzün maaşını da biz ödeyelim. Hatta araçlarınızın bakımını da bizler yapalım”
Şunu da söyledi;
“Şimdi normalde böyle cazip bir teklife, zarar ettiğini söyleyen hiç kimse hayır demez. Kabul etmediklerine göre demek ki zarar etmiyorlar.

bursa-ozel-halk-otobusu

Kaynak : Okan Tuna – bursahakimiyet

 

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

80 / 2,061