Ankara metrosu yapımında geçerli olan yüzde 51’lik yerli katkı oranı yasallaşmalıAnadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümesi (ARUS) Başkanı ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Ankara metrosu yapımında geçerli olan yüzde 51’lik yerli katkı oranının Türk sanayisinin kabiliyet ve imkanlarının altında kaldığını belirterek, yerli katkının diğer yatırımları da kapsayacak şekilde yasayla güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Güvenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara metrosunda yüzde 51 yerli katkı olmasının büyük bir aşama olduğunu ifade ederek, bu uygulamanın ardından sanayicilerin kendisine, yabancı yatırımcıların da Türk sanayicilere inanmaya başladığını söyledi.

Ankara metrosunda yüzde 51 yerli katkının kullanılması hakkını uzun çabaların ardından aldıklarını ve her ihale için bu çabayı ayrı ayrı vermek istemediklerini dile getiren Güvenç, şunları kaydetti:

“Ankara metrosu için geçerli olan yerli katkı diğer yatırımları da kapsayacak şekilde yasalaşmalı. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bu kanunla güvence altına alınmalı ki yerel yönetimler başta olmak üzere kamu keyfi davranmasın. OSTİM’deki sanayicilerimizin de dahil olduğu ARUS bünyesinde bu çabayı yürütüyor. Bugün yerli katkının yüzde 51’lik oranı bize yetmiyor. Hafif raylı sistemlerin yüzde 80’ini Türk sanayicisi üretecek kapasitede. Geride kalan yüzde 20’lik bölümde sinyalizasyon ve bazı donanımsal parçalar.”

Türkiye’nin sanayide kümeleşme yolunu tercih etmemesi halinde yerli üretimini artıramayacağını savunan Prof. Dr. Güvenç, sektörel bazda bir ekosistemin oluşturulması ve üretime katkı sağlayacak herkesin sürece dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Güvenç, kümelenmenin iş takipçiliği ya da fikri birliktelik değil yerli imalat ve tasarım olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de raylı sistemde ana üretici konumuna gelen firmalar devletten proje istiyor. Bu talep karşılanırsa yüzde 100 yerli tasarım ve yerli marka ürünleri ülkemizde kullanıma sunacağımız gibi bu referanslarla da dünya pazarına açabiliriz. Çünkü dünyada 20 yıl içinde 1 trilyon dolarlık büyük bir pazar var” dedi.

-“Bazı kişiler, milli markaların doğmasına engel oluyor”-

ARUS Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan da Türkiye’nin hafif raylı sistemler üretimi konusunda önemli bir mesafe aldığını belirterek, kümelenmenin asıl hedefinin de milli marka çıkarmak olduğunu söyledi.

Bazı yerel yönetimlerin ülkenin ekonomi politikasını göz ardı ederek yabancı marka ve üreticileri tercih etmeye devam ettiğini üzülerek gördüklerini ifade eden Çelikdoğan, “Bazı kişiler, milli markaların doğmasına engel oluyor. Ankara metro ihalesinde şartnameye yüzde 51’lik yerli katkıyı ekletebilmek için çok uğraştık. Bu sırada şimdiye kadar bu ülkede neden yerli otomobilin üretilemediğini daha iyi anladık. Ankara metrosunundaki yerli katkı kullanılması kazanımının tüm projelerde geçerli olması lazım. Bugün baktığınızda ABD’de ‘Yerli Malı Alım Kanunu’ hala yürürlükte. Dünya ekonomisinin zirvesindeki bir ülke bu konuda hala hassasiyet gösteriyorsa bizim gibi bir ülke için olmazsa olmaz olmalı” diye konuştu.

ankara-metrosu-ihalesi

Kaynak : Haberciniz

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

14 / 2,488