Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Gürcistanın GeleceğiGürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili, Azerbaycan’la Gürcistan arasındaki bütün sorunlu konuların Bakü ziyaretinde çözüldüğünü belirtti.

İvanişvili, Gürcistan’ın dini lideri 2. İlya’nın 80. doğum yıldönümü kutlamalarına katılmak için Gürcistan’da bulunan Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade’yi kabul etti.

Patrik 2. İlya, Gürcistan Meclis Başkanı Davit Usupaşvili, Azerbaycan’ın Tiflis Büyükelçisi Azer Hüseyin ve bazı Azerbaycan milletvekillerinin de katıldığı görüşmede, Azerbaycan-Gürcistan arasındaki dini ilişkilerle Gürcistan Müslümanlarının durumunun ele alındığı belirtildi.

Görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İvanişvili, Aralık 2012 sonunda Bakü’ye yaptığı ziyareti hatırlatarak, bu ziyaretin verimli olduğunu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bütün konuları konuştuklarını ve iki ülke arasında hiçbir sorunlu konu kalmadığını belirtti.

Azerbaycan ve Gürcistan’ın benzer sorunlarla mücadele ettiğini söyleyen İvanişvili, “Ülkelerimizdeki sorunların çözülmesi yönünde çalışmalı, ülkelerimizi kalkındırmalı ve kardeş komşular olarak yaşamalıyız. Azerbaycan ve Gürcistan’ın dostluğu, diğer ülkelere örnek olmalıdır. İki ülkenin de çıkarları aynı yöndedir. Hiçbir zaman, bir ülkenin çıkarı için diğerinin zarar görmesine müsaade etmeyiz. Aliyev’le her konuda anlaşmaya vardık. Zamanla iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik daha da ilerleyecek” dedi.

26 Aralık 2012 tarihinde Bakü’yü ziyaret eden İvanişvili, ziyaret öncesi verdiği demeçlerde, Azerbaycan’ın Gürcistan’a pahalı doğalgaz sattığı ve Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinden Gürcistan’ın çıkarları açısından endişe duyduğunu belirtişti.

İvanişvili, Bakü ziyaretinin ardından bu demeçlerinde aceleci davrandığını itiraf ederek, BTK demiryolu projesinin Gürcistan için faydalı, Azerbaycan’dan aldıkları doğalgazın fiyatının ise uygun olduğunu kaydetmişti.

BTK-demiryolu

Kaynak : Taşıma Sektörü

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

18 / 1,865