Bursa Raylı Sistemleri 2013 Yılına Damgasını Vuracak2013 Bursa Raylı Sistemleri nin Yılı Olacak

Bursa’nın marka bir dünya kenti olması hedefiyle yatırım zincirlerine 4 yıldır yeni halkalar ekleyen Büyükşehir Belediyesi’nin dev projeleri 2013 yılında birer birer açılacak.

Türkiye’nin parlayan yıldızı Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği yatırımlarla 2012’ye damgasını vurdu. Bugüne kadar hayal olan projeleri gerçeğe döndürerek hizmette altın çağını yaşayan Bursa, stadyum, BursaRay Kestel etabı, T1 tramvay hattı, teleferik, Bilim ve Teknoloji Merkezi, Büyükşehir Belediyesi yeni binası, Hüdavendigar Kent Parkı, spor tesisleri, tarihi, sosyal ve kültürel mekanların restorasyonları başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen projeleri 2013 yılında tamamlayarak Bursa’ya değer katacak. Son dönemde adeta yatırım rekoru kıran Bursa’da 2012 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından toplam 616 milyon 296 bin TL’lik yatırım yapıldı.

Yatırımların meyveleri 2013’te toplanacak

Bursa’yı çağdaş bir dünya kenti haline getirmeyi ilke edinen Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına 2013 yılında da devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, BursaRay ve tramvay ile mahalle parklarının yapımından kültür hizmetlerine, tarihi mirasın öne çıkarılacağı projelerden spora, altyapı ve içmesuyu yatırımlarına kadar her alanda yaklaşık 1 milyar TL değerinde yatırımı Bursa’ya kazandırmayı hedefliyor.
Tüm Bursalıların yeni yılını tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2013’te de aynı heyecanla Bursalılara hizmet edeceklerini söyledi. Bugüne dek Bursa’ya değer katan çalışmaların gerçekleştirildiğini hatırlatan ve “Katılımcı yönetim anlayışıyla, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda kentimizin ihtiyaçlarına yönelik yatırımlarımızı bir bir hayata geçiriyoruz” diyen Başkan Altepe, 2013 yılında kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vereceklerini sözlerine ekledi.

“Ulaşılabilir Bursa”
Başkan Altepe, Bursa’da ‘ulaşılabilir şehir’ hedefiyle bu dönem yatırım bütçesinin yüzde 70’ine yakınını ulaşıma aktardıklarını belirtti. BursaRay Görükle Hattı’nda ihalenin geçmiş dönem yapılmış olmasına rağmen, proje değişikliğine gitmeyi başardıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bu değişiklikle Görükle hattının yanında Emek hattını da Bursa’ya kazandırmış olduk. ‘Yol medeniyettir’ ilkesinden hareketle bu güne kadar genişletilen ve yeni açılan yol uzunluğu 372 kilometreye ulaştı” dedi.
Kent içi trafiğe raylı sistem yatırımları ve alternatif yol projeleriyle çözüm üreten ve 5 yılda 26,5 km raylı sistem hattını uygulamaya geçirmeyi hedefleyen Başkan Altepe, “Sağlıklı ve modern bir ulaşım sistemi kurmayı, modern Avrupa ülkelerinde ne varsa Bursa’ya da onu getirmeyi istedik. Bu bakımdan kenti demir ağlarla donatmayı istiyoruz. Zamanın su gibi aktığı yaşamda, her dakikanın kıymeti var. Hızlı ve pratik ulaşım sistemi olan raylı sistem projelerimiz tamamlandığında Bursa, değerine değer katacak” diye konuştu.
Bursalıların Arabayatağı’ndan Uludağ Üniversitesi’ne kesintisiz ulaşımına imkan veren uygulamanın yanı sıra BursaRay Emek Hattı da Görükle hattından sağlanan tasarrufla 2,5 kilometrelik güzergahıyla sisteme dahil oldu. Kavşak düzenlemesi, BursaRay istasyonu ve raylı sistem çalışmasıyla Bursa’nın en büyük kavşağı olan Emek Kavşağı’nı da kapsayan BursaRay Emek hattı ile Mudanya Yolu’nda da ulaşım nefes aldı.

Kestel Gürsu etabında çalışmalar hız kesmiyor
Hafif raylı sistemi Bursa’nın doğusuna uzatacak olan BursaRay Gürsu – Kestel hattında da çalışmalar hızla sürüyor. Mimar Sinan – Orhangazi Üniversitesi, Hacivat, Şirinevler, Otosansit, Değirmenönü – Cumalıkızık, Gürsu ve Kestel adlı 7 istasyondan oluşan 8 kilometrelik Kestel etabında çalışmalar devam ediyor.
Proje kapsamında Hacivat, Balıklı ve Deliçay köprülerinin yenileme çalışmaları da devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında bölge; kuzeyde ve güneyde 3 şeritli karayolu köprüleri ile ortada 2 şeritli hafif raylı sistem köprülerine kavuşacak.
Ankara Yolu’nda yapılan metro, köprü ve asfalt çalışmalarında sona gelindiğini belirten Başkan Altepe, ulaşımın 1 aya kadar rahatlayacağını, yaz aylarında da BursaRay´ın Kestel seferlerinin başlayacağını açıkladı.

Kent merkezine modern ulaşım
Heykel – Garaj (T1) tramvay hattı olarak bilinen şehiriçi ring hattında da çalışmalar başladı. 6,5 km uzunluğundaki güzergahta 13 durağın bulunacağı hat, tramvay keyfini Bursa’nın merkezine taşıyacak. Stadyum, İnönü ve Altıparmak caddelerinde gerçekleştirilen çalışmaların ardından Stadyum Caddesi-Altıparmak Caddesi-Atatürk Caddesi-Heykel-İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi-Kent Meydanı-Darmstad Caddesi güzergahını kapsayan şehir içi ring hattının 10 ayda bitirilmesi hedefleniyor. Tramvay hattını kentin her köşesine ulaştırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ring hattına ilerleyen zamanda 7 yeni hat daha ekleyecek. Bu sayede Pınarbaşı İpekçilik, Yıldırım, Terminal, Nilüfer, Çekirge, Beşevler ve Küçükbalıklı hatları da vatandaşları kent merkezine tramvayla ulaştırabilecek. Bursa’da kent merkezindeki araç yoğunluğu ve egzoz dumanından kaynaklanan hava kirliliği ve gürültü kirliliğini de önleyecek olan çalışmalar, kent merkezini daha cazip hale getirecek.

Cumhuriyet Caddesi’nde özlenen tablo gerçek oldu
Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin orta bölümünde yer alan Cumhuriyet Caddesi, araç trafiğine kapandı. Caddenin 107 yıllık hayali ise Zafer Meydanı ile Davutkadı’yı birbirine bağlayan tramvay ile gerçeğe döndü. Caddeye nostaljik bir atmosfer katan ve bölgede yaşayan vatandaşların ulaşımda en çok tercih ettiği tramvay, İstanbul İstiklal Caddesi’nin Bursa’daki örneği olarak göze çarpıyor. Bursalıların yoğun ilgisi, tramvayın Yeşilyayla’ya uzatılması noktasında da çalışmaların fitilini ateşledi.

Hem denizde hem havada Büyükşehir imzası
Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları Mudanya’dan Kabataş’a deniz yoluyla ulaştıracak olan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmeleri’ni (BUDO) kurdu. Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ yönetiminde faaliyet gösterecek deniz otobüsleriyle ilgili adımlar da atıldı. Bursa ile İstanbul’u daha da yakınlaştırmayı amaçlayan BUDO, Hüdavendigar, Yıldırım Beyazıt ve Nilüfer Hatun gemileriyle Ocak ayında seferlerine başlayacak.
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, kara, hava, deniz ve raylı sistemli ulaşım yatırımlarına deniz uçağı seferlerini de ekliyor. Bursa´nın Gemlik ilçesi ile İstanbul arasında deniz uçağı seferleri başlayacak, Bursalı işadamları 20 dakikada İstanbul´da olacak. Projeyle 19 kişilik deniz uçaklarının Haliç’ten kalkıp, Gemlik Dörtyol Mevkii’ne inmesi sağlanacak.
Yenişehir Havaalanı’nın daha aktif kullanılması amacıyla da Bursa Hava Yolları’nın koordinasyonunu yürüten Büyükşehir Belediyesi, bu alanda da kararlı adımlarını sürdürüyor.

Yeni teleferikle Oteller Bölgesi’ne rahat ulaşım
Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın gözde turizm merkezi Uludağ’a ulaşımı kolaylaştırırken konforu da elden bırakmıyor. Bursa’da Teferrüç istasyonundan Oteller Bölgesi’ne 22 dakikada ulaşacak olan ve 8,84 kilometreyle dünyanın en uzun hatlı teleferiği olma özelliği taşıyan yeni teleferikte inşaat çalışmaları hız kazandı. Mevcut yolcu kapasitesinin 12 katına çıkarılacağı yeni sistemde 8’er kişi kapasiteli 175 gondol tipi kabinle, sıra bekleme derdi de önlenmiş olacak.

“Uludağ 12 ay değerlendirilecek”
Türkiye’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden biri olan Uludağ da Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet yağmurundan nasibini alıyor. Yeniden planlama ile Uludağ’ı dört mevsimde de turizmden hak ettiği payı alacak bir merkez haline getirmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, altyapısından başlayarak bölgeyi yeni baştan düzenlemeyi hedefliyor. Uludağ’ın gizli kalmış değerlerini öne çıkarmayı istediklerini belirten Altepe, “Uludağ’ın güzelliklerinden 12 ay boyunca yararlanalım istiyoruz. Fiziki şartları iyileştirildiğinde Uludağ, sadece kışın değil dört mevsim aktif kullanılan bir turizm merkezi haline gelecek” diye konuştu.

rayli-sistem-yili

Kaynak : www.bursadabugun.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

18 / 1,997