Bursa’da dolmuşçular, T1 tramvay hattından şikayetçiBursa’da dolmuşçu esnafı, Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı tüm hızıyla sürdürülen T1 tramvay hattının doğuracağı hasardan şikâyetçi. Dolmuşçular, şehir içi trafiğini yayalaştırma adına başlatılan T1 Tramvay Projesi’nin ardından, mevcut dolmuşların taksiye dönüşümünün de sancılı olacağını ifade ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak Caddesi, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi, Uluyol Caddesi, Kent Meydanı, Darmstad Caddesi, Stad Caddesi güzergâhlarını kapsayan ve nisan ayında bitirilmesi planlanan T1 Projesi’yle, 30 duraktan yaklaşık 261 dolmuşu kaldırmak istiyor. Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası ise bu görüşün yanlış olduğunu ve yapılan fizibiliteler sonucunda bunun 17 duraktan 146 araç olarak hesaplanmasının doğru olacağını savunuyor.

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Atalay Prens Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dolmuştan taksiye dönüş uygulamasından etkilenecek yaklaşık 350 dolmuşçunun bulunduğu bildirildi.

Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, dolmuşçu esnafının her zaman yanında olduklarını ve olumsuzlukları yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Topçu, şunları dile getirdi: “T1 tek taraflı bir taşıma sistemi, toplu taşımaya kolaylık getirmeyecek. Bursa’da yaşayan insanların daha ekonomik ve rahat ulaşımını Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak biz de destekliyoruz. Dolmuş taşıma sisteminin Bursa’da trafik yoğunluğu yarattığını söylemek haksızlık olur. Esas dolmuşlar olmadığında özel araç kullanımı daha artacaktır. Dolmuşlar vatandaşa hem ekonomik hem de rahat bir ulaşım aracı durumunda.”

Toplantıda, belediyeye karşı ortak hareket edilmesi kararlaştırıldı.

bursa-t1-tramvay-hattı

Kaynak : Zaman

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 2,398