Bursaray İçin Alınan Hurda Vagonlar Meclis GündemindeBursaray İçin Alınan Hurda Vagonlar Meclis Gündeminde

Sena Kaleli Büyükşehir’in ‘çıkma’ vagonlarını TBMM’ye taşıdı! Hurda vagonlar geçen günlerde TMMOB MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart tarafından gündeme taşınmıştı.
16 Ocak 2013 Çarşamba 15:38

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Milyon TL karşılığı Hollanda’nın Rotterdam kentinden alınacağı açıklanan 30 yıllık hurda vagonları Meclis gündemine taşıdı.
16 Ocak 2013 Çarşamba 15:45

Bursa’da sıklıkla tartışılan hurda vagonların Bursaray metro hattına ilave edilecek olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Kaleli, çağdaş ve modern kent Bursa’da Avrupa’nın kullanımdan çektiği vagonların kullanılacak olmasının oldukça riskli olduğunu ifade etti.

Kaleli, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Bursa’nın toplu taşıma sorununa çözüm oluşturma iddiasıyla yapımına başlanan Bursaray metro projesi için ilave araç almaya karar veren Büyükşehir Belediyesi’nin hurdaya çıkan 30 yıllık vagonları alma kararı, tramvay üretimi ve teknoloji merkezi olma yolundaki Bursa’da büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Hollanda’nın Rotterdam kenti metrosunda kullanıldıktan sonra hurdaya çıkan 30 yıllık vagonlar için 6 milyon Euro ödeneceğini açıklayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu miktarı yeni vagon fiyatlarıyla kıyaslayarak tasarruf algısı yaratmaya çalışmaktadır. Öte yandan daha önce alınan araçlar, iki farklı marka olup, farklılıklar nedeni ile her bir marka için ayrı işletme, yedek parça, servis ve bakım zorlukları bulunduğundan üçüncü farklı marka aracın girmesi ile de sistem daha karmaşık hale gelecek, işletme ve bakım maliyetleri daha da yükselecektir.

Bu bağlamda;

1- Planlama zafiyeti nedeniyle hem Bursa ekonomisi hem de ülke ekonomisi için büyük bir maliyet doğuracak bu alımlar konusunda bir an önce harekete geçilmesi ve Bursa’nın hurda araç merkezine dönüşmesinin engellenmesi konusunda Bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

2- Bursa Hafif Raylı Sistemi için Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmasına karar verilen 30 yıllık ikinci el vagonlar için Bakanlığınız nezdinde bir paylaşımda bulunulmuş mudur? Bu tür alımlarda karar ve yetki tamamen Büyükşehir Belediyelerine mi aittir?

3- Ülkemizde uygulanan yasalar gereği 30 yıllık vagonlar ile 25 yıllık araçlar hurda sayılıp, trafikten çekilmeye çalışılırken, Avrupa’nın kullanımdan çektiği vagonların ulaşımda kullanılacak olması insan hayatı için bir risk ve mevzuat açısından çelişki değil midir?

4- Rotterdam’dan alınacak ikinci el bir vagon için belirlenen fiyatla, daha önceden alınan aynı türden yeni bir vagon fiyatı arasında fark ne kadardır? Aynı sayıda yeni vagon alınsaydı toplam maliyet ne kadar olacaktı?

5- Alınmasına karar verilen ikinci el 30 yıllık vagonların kullanım ömrü ne kadar kalmıştır? Bu vagonlardan dolayı oluşacak bir kazada sorumluluk yalnızca Bursa Büyükşehir Belediyesine mi ait olacaktır? Bakanlık olarak bu konuda bir sorumluluk üstlenecek misiniz?

6- Rotterdam’dan alınmasına karar verilen 30 yıllık vagonların ya da ikinci el araçların ithali, Dış Ticaret ve Gümrük mevzuatı açısından uygun mudur?

7- İkinci el vagonlarla ileride Bursa’nın “hurda vagon çöplüğüne” dönüşeceğini, ayrıca ithal alımları ile “Yerli Üretim” in önünün kesileceğini ve olumsuz örnek oluşturacağını düşünmüyor musunuz?

8- BURULAŞ kanalıyla ihalesiz ikinci el vagon alımı yapılmasının, şeffaflık ve hesap verebilirlikle bağdaşır bir yanı var mıdır?

9- Ulaşımla ilgili bu tür büyük projelerde, bakanlığınızın yanı sıra kent paydaşlarının ve meslek odalarının görüşlerinin dikkate alınmamasının mantıklı bir izahı var mıdır? İstanbul ve Ankara metrolarıyla ilgili bütün sorumluluğu üstlenen bakanlığınızın, Bursaray metrosuna yaklaşımı nasıldır?

10- Bursa Büyükşehir Belediyesi şehir içi yolcu taşımacılığı yapan araçları eski, bakımsız, lastikleri yıpranmış olduğu gerekçesiyle pasifize edip dikey taşımacılığı da ulaşım işiyle yetkili kıldığı BURULAŞ ’a vermek isterken, yine kullanım dışı olan vagonları ithal ederek taşıma hizmeti vermeye çalışması bir çelişki değil midir?

SenaKaleli_Genel_Kurul-640x250

Kaynak : www.16tr.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

20 / 1,900