Demiryolu Balatı Denizyolu Mudanyayı yeni cazibe merkezi yaptıDemiryolu Balatı Denizyolu Mudanyayı yeni cazibe merkezi yaptı

İstanbul-Bursa arasında denizyolu ulaşımının gelişmesi, İstanbul’daki konut ve emlak pazarlamasının gözünü Mudanya ve Burgaz’a çevirdi. Son yıllarda lüks konutların yükseldiği Balat ise demiryolu ve Bursa Garı ile yeni cazibe merkezi oldu…

Dikkatinizi çekmiştir… Son zamanlarda, gazetelerin emlak eklerinde İstanbul merkezli konut ve gayrimenkul pazarlama şirketleri Bursa ve çevresiyle ilgili özel değerlendirmeler yapıyorlar.
İlk zamanlar…
Otoyol güzergâhıyla ilgili sanayi amaçlı öneriler dikkat çekiyordu.
Son günlerde…
Mudanya ve civarıyla ilgili değerlendirmelerin arttığı gözleniyor.
Daha doğrusu…
İstanbul’un artık konuta doyduğu yorumlarının yanında, yeni yaşam alanları olarak kolay deniz ulaşımı sayesinde Mudanya’ya dikkat çekiliyor.
Özellikle…
İDO’nun hızlı feribot ve İDOBÜS adını verdiği deniz otobüsü seferlerinin yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin artık son aşamaya getirip başlama hazırlığı yaptığı BUDO deniz otobüsü taşımacılığının İstanbullu için alternatifli ulaşım kolaylığı olarak kabul edildiği görülüyor.
Geçenlerde…
Mudanya’daki dostlarla sohbet ederken, İstanbullu kimi tanınmış konut firmalarının son zamanlarda Mudanya ve Burgaz’da, özellikle de iskeleye yakın yerlerde uygun arazi aradıklarını söylediler.
Beklenti şu:
“Mudanya ve Burgaz’da yeni yapılacak konutlar öncelikle İstanbul’da pazarlanacak.”
Gerçi…
Şu anda da Mudanya ve çevresinde oturup İstanbul’da işi olanların varlığını biliyoruz ama sayıları az. Bu sayının denizyolu ulaşımının kolaylaşması nedeniyle artması söz konusu.
İşte…
Bölgenin İstanbul’un konut ihtiyacı için yeni cazibe merkezi haline gelmesinin nedeni de bu. Zaman zaman hava muhalefeti nedeniyle seferler aksasa bile Mudanya-İstanbul deniz ulaşımı önemli bir ayrıcalık.
Hatta…
İstanbul’un içinde bir yerden başka bir yere giderken daha çok zaman harcandığına dikkat çekenler, denizyoluyla gelen cazibeyi önemsiyorlar.
Benzer bir durum Balat için de geçerli.
Son dönemde lüks konut alanlarının geliştiği Balat, demiryolu projesinde Bursa Garı’nın yapılacağı yer olması nedeniyle konutta yeni cazibe merkezihaline dönüşüyor.
Üstelik…
Yalnızca konut değil, Balat ve çevresi için demiryolu ticari alanlar için de cazibe merkezi haline geliyor.
Kısacası…
Yakın zaman öncesine kadar kendi içine dönük yaşamıyla bilenen Bursa, artık İstanbul’un ilgi alanına girip alternatif oldu.
Bu da…
Hem Büyükşehir Belediyesi, hem Mudanya Belediyesi’nin konut alanlarını planlarken yeni duruma davranmasını gerektiriyor.

denizyolu-demiryolu

Kaynak : www.olay.com.tr

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

16 / 2,544