Durmazlar İtalya, Polonya ve Hollanda hızlı trenlerinin alt yapısını kuracakBursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ni üreten Durmazlar firması, şimdi de İtalya, Polonya ve Hollanda hızlı trenlerinin alt yapısını kuracak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İtalya, Polonya ve Hollanda’dan sipariş alındığını dile getirdi. Burulaş atölyesine raylara indirilen ‘İpekböceği’ tramvayının yanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Recep Altepe, Bursa’da üretilen tramvayın kalitesine dikkat çekti.

Dünya kalitesinde üretim yaptıklarını altını çizen Altepe, İpekböceği’nin son sürüş testlerinin yapıldığını, dünya caddelerinde yürür hale geldiğini kaydetti. Aynı firmanın bu kez metro vagonu üretimine başladığını ifade eden Altepe, sürecin hızla devam ettiğini ve metro vagonu üretiminin tramvaya göre daha kolay olacağını vurguladı.

Dünya piyasalarında söz sahibi olmak istediklerini belirten Altepe, hızlı tren konusunda Bursa’nın önemli bir gelişim gösterdiğine işarete etti. Recep Altepe, şu bilgileri verdi: “Şimdiden sonra dünyada kullanılan hızlı trenlerin yürür takımları ve ana kısımları, alt kısım yani üzerine karoserin konduğu en önemli kısmı artık Bursa’da üretilecek. Bu
konuda firmalar gerekli anlaşmaları yaptılar. Burada sistem kuruluyor.

Yerli malzemelerle, yerli makinelerle burada üretilen cihazlar dünyada kullanılacak. Şu anda üretilen bu araçların alt yapısı artık Bursa’da üretilecek. İlk etapta İtalya’da kullanılacak hızlı trenlerinin, daha sonra Polonya’nın hızlı trenleri ve sonra da Hollanda Amsterdam bölgesinin hızlı trenlerinin alt yapısı, en önemli parçaları artık Bursa’da yapılmış oluyor.”
Altepe, merkezin Bursa olmasına karşın bu vagonlara Adapazarı, Samsun, Kayseri ve Konya’dan da parça üretileceğini kaydetti.

Bu anlaşmaların, Bursa’nın ve Türkiye’nin hedefine ulaştığını göstergesi olduğunu dile getiren Altepe, “Hedefimiz, kendi markalarını, kendi araçlarını üreten bir şehir olmaktı. Bunlar bir yandan gerçekleşiyor, bir yandan da dünya piyasasından payımızı alıyoruz. Çünkü şuanda sadece raylı sistem araçları piyasasında 1 trilyon dolarlık pazar var.

Sipariş bekleyen, 15 yıl içinde yapılması gereken bir pazar. Niçin bunun yüzde 10-20’sini Türkiye almasın. Bu mutlaka gerçekleşecek demiştik ve şuanda gerçekleşti. Amacımız bunu daha ileri noktalara ulaştırmak.” ifadelerini kullandı.

suudi-arabistan-hizli-tren

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

19 / 2,129