GE ve Tülomsaş ortaklığı Türkiyeyi Lokomotif Üssü YapacakGE ve Tülomsaş ortaklığı Türkiyeyi Lokomotif Üssü Yapacak

Yeni lokomotiften yılda 50-100 adet üretilecek ve başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ihraç edilecek.
General Electric (GE) ve Tülomsaş, lokomotif üretiminde başlattıkları 20 yıllık stratejik işbirliğinin hedeflerini, açıkladılar. Verilen bilgiye göre ortaklık, yeni teknoloji ürünü ‘Powerhaul’ lokomotiflerinden yılda 50-100 adet üretmeyi, bunun yüzde 70’ini Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika’ya ihraç etmeyi planlıyor. 10 yıllık ihracat hedefi 1,5 milyar dolar olarak belirlendi. İşbirliği farklı lokomotif çeşitlerini üretmeyi de kapsıyor.

BAKIM MERKEZİ KURULUYOR
İşbirliği kapsamında ayrıca, satış sonrası hizmet verecek bir bölgesel bakım merkezi de var. Bu merkezin 6 ay içinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Yıllık lokomotif pazarının 3500-4000 adet olduğunu belirten GE Transportation Başkanı Lorenzo Simonelli, Powerhaul’un lokomotif sektörüne liderlik edeceğini belirtti. Yeni lokomotifle ilgili talep almaya başladıklarını da açıklayan Simonelli, “İşbirliğinin başındayız. Kuzey Afrika’da modernizasyon peşindeyiz. Birçok ihalede ortak hareket ediyoruz” dedi.

30 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK
Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı, demiryolu sanayinin yeni oluşmaya başladığını belirtti. Teknoloji transferini, yan sanayinin geliştirilmesini de kapsayan işbirliğinin Eskişehir’de istihdamı artıracağını vurgulayan Avcı, 2023’te bu sektörde 30 bin kişinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

turkiye_lokomotif_ussu_olacak_h6941

Kaynak : www.samsunanaliz.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

14 / 2,145