Hızlı Tren Projelerinin NeresindeyizHızlı Tren Projelerinin Neresindeyiz

Makine Mühendisleri Odası Isparta İl Temsilciliği Başkanı Hasan Akıllı, düzenlediği basın toplantısında hızlı tren projensin Isparta’da gündeme alınmamasını eleştirdi. Akıllı, “Isparta’nın gündeminde hiç olmayan fakat gerek Isparta ekonomisinde ve gerekse Isparta geleceğinde önemli bir yeri olan projelerden birisi de Hızlı Tren konusudur. Hızlı, ekonomik ve sağlıklı ulaşımı olmayan illerde yatırım ve sanayileşme son derece azalır, istihdam olmaz ve şehir cazibesini kaybeder” ifadelerini kullandı.

AÇIKLAYICI BİLGİLER VERİLMİYOR
Konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında hızlı tren konusunda Isparta kamuoyuna açıklayıcı bir bilgi verilmediğini de dile getiren Akıllı, “Hızlı trenle ilgili maalesef Isparta’ da hiç gündem oluşmamış ve hiç de açıklayıcı bilgi verilmemiştir. Yapmış olduğumuz araştırmalara göre maalesef Isparta şu anda Hızlı Tren Projesi kapsamında değildir. Ulusal gazetelerden de anlaşıldığı gibi Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları (TCDD) genel müdürü Sn. Süleyman Karaman’ın açıklamalarına göre Afyon Ankara arası iki yılda Ankara-Afyon-İzmir hızlı tren hattının ise 3 yıl içinde tamamlanacağını ve bu sayede Afyon – Ankara arasının (257 km) bir saat 15 dakikaya düşeceğini, böylelikle evi Afyon da olup da Ankara da okuyan öğrenci veya çalışanların günübirlik gidip gelebileceklerini belirtmişlerdir. Isparta Antalya hattı ise Afyon, Ankara hattının tam yarısı olup hızlı tren ile de Isparta dan Antalya’ya 40 dk. Gidilecektir” dedi.

ANTALYA LOBİSİ CİDDİ ÇALIŞTI
Hızlı tren konusunda Antalya Lobisinin ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu kaydeden Makine Mühendisleri Odası Isparta İl Temsilciliği Başkanı Hasan Akıllı, “Afyon – Antalya hattı hızlı trenin de senelerce fizibilite çalışmaları yapılarak güzergah Afyon – Burdur, Bucak – Antalya olarak planlanmıştır. Yinede son planlamalarda Hızlı tren hattının Antalya Düzler çamı ve Döşeme altı hattından geçeceği ve Antalya limanına ulaşacağı fakat bu hatta Antalya’nın içme suyu kaynaklarının bulunması ve yine Dünya’da yaşayan en safkan alageyiklerin yaşadığı olan Düzler çamının muhtelif tahribatlara uğrayacağı için “Çevre Etki Değerlendirme” (ÇED) raporu doğrultusunda Orman ve Su işleri Bakanlığı hat güzergahından rahatsız oldukları anlaşılmaktadır. Bu hususta alternatif güzergah belirlenerek yetkililere sunulmuştur. Fakat yinede 2 ay içinde bu konu görüşülerek karara bağlanacağı belirtilmektedir. Burada bütün amaç Antalya’nın orta Anadolu illeri ile bağlantısının sağlanmasıdır. Projenin gerçekleşmesi ile Antalya; Isparta haricinde orta Anadolu’nun tamamına hızlı tren ile bağlantısı sağlanmış olacaktır. Yine bu arada Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir hızlı tren hattı ÇED raporları düzgün çıkmış olup proje 2023 programının içerisine alınacağı belirtilmektedir. Bütün bu işlemler için Antalya milletvekilleri, Antalya valisi Sn. Dr. Mehmet Altıparmak, Antalya büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Sn. Çetin Osman Budak, Antalya İhracatçılar Birliği (AİB) Başkanı Sn. Mustafa Satıcı ve Antalya İl Genel Meclisi Başkanı Sn. Cavit ARI konu hakkında uzun zamandır çalıştıkları aşikardır ve bu konu zaman zaman ulusal gazetelerle kamuoyuna duyurulmuştur” dedi.

EN PAHALISINI KULLANIYORUZ
Isparta’nın hızlı tren projesinin hiçbir noktasında yer alamadığına işaret eden Akıllı, “Isparta hızlı tren projesinin hiçbir noktasında maalesef yoktur. Hızlı tren duble yoldan çok ama çok önemlidir. Bütün batılı ülkelerde en yaygın ve en ucuz ulaşım ve taşımacılık araçlarının başında demiryolu ulaşımı geldiği tartışmasızdır. Ayrıca Türkiye dünyada 8. Avrupa da ise 6. Hızlı tren ülkesidir. ajansotuziki Dünyada belli başlı 4 ulaşım ve taşımacılık seçeneği vardır. Bunları ucuzdan pahalıya sıralayacak olursak; Deniz yolu ulaşımı, Demir yolu ulaşımı, Kara yolu ulaşımı, Hava yolu ulaşımı şeklindedir. Burada dikkat edildiği gibi en ucuz ve en ekonomik insan ve yük taşımacılığı olan deniz ulaşımı ancak sınırları denize nazır ve limanı olan illerde mümkündür. Isparta olarak biz bu imkan dan doğal olarak mahrumuz. Diğer ulaşım kaynakları nazari dikkate alınırsa demir yolu hattımız ve alt yapımız ile uluslararası düzeyde hava alanımız mevcut olmasına rağmen ne gariptir ki her ikisi de ulaşıma kapalı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

hizli-tren-projelerinin-neresindeyiz

Kaynak : www.ispartanews.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

19 / 2,085