İZBAN A.Ş yolculuk kurallarıİZBAN A.Ş yolculuk kuralları

İZBAN A.Ş yolculuk kuralları nı aşağıda belirtilen 3 başlık altında toplamıştır. 1. İzmir Banliyösünde yolculuk yapabilmek için 2. Gecikmesiz ve emniyetli bir yolculuk için. 3. Rahat, konforlu ve çağdaş bir ulaşım ortamı için

1. İZMİR BANLİYÖSÜNDE YOLCULUK YAPABİLMEK İÇİN

1.1 Yolcularımız turnikelerden geçerli serbest seyahat kartı örnekleri tablosunda belirtilen kartlar haricinde Kentkart ve 3-5 bilet kullanarak geçiş yapabilirler.

1.2 Geçerli serbest seyahat kartı örnekleri tablosunda yer alan kartlardan başka bir kişiye ait süresi dolmuş veya sahte kartlar ile yolcu geçişine izin verilmez ve geçiş kartlarına el konulur.

1.3 İndirimli geçiş hakkı bulunan öğrenci ve öğretmen kartı sahibi kişiler indirimli Kentkart’larını validatörlerde okutarak geçiş yapmak zorundadırlar. Bu kartlar sahipleri dışında kullanılırsa kartlara el konulur.

1.4 Görevliler ve geçerli serbest geçiş kartı taşıyan kişiler ücretsiz seyahat edebilmek için yetkililere, görev veya serbest geçiş kartlarını göstermek zorundadırlar. Ücretsiz ya da indirimli geçiş hakları olmadığı halde zor kullanarak geçme girişiminde bulunanlar uyarılır, davranışları nda ısrar ederlerse İZBAN İstasyon yetkililerince polis talebinde bulunularak emniyet güçlerine teslim edilir.

1.5 0 – 6 yaş arasındaki çocuklar, yanlarında ebeveynleri bulunmak kaydıyla, ücretsiz geçiş hakkından; 6 – 15 yaş arasındaki çocuklar indirimli (öğrenci) geçiş hakkından yararlanırlar.

1.6 Geçişlerde uygulanan güncel Ücret Tarifesi ile Gişe Çalışma Saatleri her gişede yolcunun görebileceği şekilde asılıdır.

2. GECİKMESİZ VE EMNİYETLİ BİR YOLCULUK İÇİN

2.1 İstasyonlara ve Ücretli alana ruhsatlı silah haricinde, silahla veya delici / kesici aletlerle girilemez ve bunlarla yolculuk yapılamaz.

2.2 İstasyonlara ve Ücretli alana büyük parça eşya, patlayıcı, yanıcı, parlayıcı, akıcı, kırılabilir, dökülebilir sıvı yada toz türü maddelerle girilemez ve bu maddelerle yolculuk yapılamaz.

2.3 İstasyon güvenlik görevlileri, şüpheli şahıs ve paketleri diğer yolcuların can güvenliği açısından kontrol edebilirler. Şüpheli durumlarda yolcu, istasyonlara ve ücretli alana alınmaz, ısrarı halinde emniyet güçlerine haber verilir.

2.4 İstasyonlardaki acil durum çağrı cihazları ve yangın alarm sistemleri amacı dışında kullanılamaz.

2.5 Trenlerdeki imdat kolu, kapı acil çıkış kolu ile yangın tüpleri amacı dışında kullanılamaz.

2.6 İstasyonlarda platform kenarlarında bulunan sarı güvenlik şeridini ihlal etmek tehlikeli ve yasaktır.

2.7 İstasyonlarda tren hattına inmek, karşıdan karşıya geçmek tehlikeli ve yasaktır.

2.8 İstasyonların ve trenlerin acil durum tahliyelerinde yetkililerce yapılan her türlü duyuru, verilen her türlü talimata uyulması can güvenliği açısından zorunludur.

2.9 İstasyonlarda “GİRİLMEZ” levhası ile tanımlanmış olan teknik odalara ve bölümlere görevli, yetkili ve izinli kişiler dışında girilmesi yasaktır.

2.10 İstasyon sınırları içinde ve ücretli alanda tekerlekli sandalye ve bebek arabaları dışında; Bisiklet, kaykay, paten vb. araçların kullanılması, bırakılması yasaktır.

2.11 İstasyonlarda ve trenlerde fotoğraf, kamera vb. çekimlerin yapılması özel izne bağlıdır.

2.12 Yangın, gasp, saldırı, taciz ya da acil sağlık müdahalesini gerektiren durumlarla karşılaştığınızda trenlerde İmdat Kolunu, istasyonlarda Acil Çağrı Cihazları’nı kullanınız ya da en yakın İstasyon yetkilisini uyarınız.
3. RAHAT, KONFORLU VE ÇAĞDAŞ BİR ULAŞIM ORTAMI İÇİN

3.1 İstasyon ve trenlerde yerlere tükürmek ve herhangi bir kirletici madde atmak yasaktır.

3.2 Engelli vatandaşlara, yaşlılara, hamile ya da bebekli bayanlara yer verilir; trenden inerken ve trene binerken öncelik tanınır. ,

3.3 Trenlere daha rahat binebilmek için inenlere öncelik tanınır.

3.4 Yürüyen merdivenler soldan geçişe izin verecek biçimde kullanılır, yolcu hareketlerini engelleyecek biçimde oturulmaz, beklenmez, kayılmaz ve eşya taşınmaz.

3.5 İstasyonlarda ve trenlerde sigara ve benzeri tütün maddeleri kullanmak yasaktır. Bu konuda uyarıları dikkate almayan yolcularımız hakkında gerekli cezai işlem uygulanacaktır.

3.6 İstasyonlarda ve trenlerde yiyecek ve içecek (su hariç) maddesi tüketmek yasaktır.

3.7 Ücretli alanlarda yolculuk amaçları dışında uzun süreli oturulamaz, beklenemez.

3.8 İstasyon ve trenlerin içinde diğer yolcuları rahatsız edecek davranışlarda bulunulamaz; – Sarhoş ya da yolculuk yapmaya uygun olmayan bir durumda olmak, – İnsan yaşamını tehlikeye sokacak davranışlarda bulunmak, – Uyuyarak ya da yaslanarak öteki yolculara rahatsızlık vermek, – Gürültü yapmak, yüksek sesle konuşmak, ıslık çalmak, gürültülü müzik dinlemek, – Trenlerde cep telefonlarıyla etrafı rahatsız edici şekilde konuşmak.

3.9 Asansörler öncelikli olarak yaşlı, engelli ve çocuk arabalı yolcularımızın kullanımı içindir.

3.10 Ücretli alana, kafeste taşınabilen evcil hayvanlar dışında evcil hayvan sokulamaz.

3.11 İzin verilen yerlerde asılı olan ilan, duvar afişi vb. yayınlar hiç kimse tarafından çıkarılamaz, değiştirilemez, tahrip edilemez .

3.12 İstasyon sınırları içinde ve trenlerde, izin verilen yerlerde, izin verilen kişi, kurum ve kuruluşlar dışında, hiç kimse, duvar afişi asamaz, el ilanı dağıtamaz.

3.13 İstasyon sınırları içinde ve trenlerde toplu gösteri, yasadışı gösteri, propaganda ve konuşma yapmak yasaktır.

3.14 İstasyon sınırları içinde ve trenlerde şans ya da talih oyunu ticareti, seyyar satıcılık ve ticari amaca yönelik pazarlama ve tanıtım faaliyeti yapılamaz

3.15 İstasyon sınırları içinde ve trenlerde dilencilik yapmak yasaktır.

3.16 İstasyon sınırları içinde ve trenlerde genel ahlak kurallarına aykırı davranmak ve diğer yolculara rahatsızlık vermek yasaktır.

3.17 Tren kapılarının çalışmasını ve kapanmasını engelleyici hareketlerde bulunmak tehlikeli ve yasaktır.

3.18 Yolcular, istasyon sınırları içinde ve ücretli alanda, İstasyon Operatörü ve Güvenlik Görevlileri’nin yolcu akışını düzenlemek amacıyla yapacakları uyarılara uymak zorundadır.

3.19 İstasyonlarda ve trenlerde İZBAN A.Ş.’nin araç, gereç, cihaz, oturma üniteleri vb. ekipmanına zarar vermek yasaktır. Tespiti halinde gerekli cezai işlem uygulanacaktır.

izban70

Kaynak : www.izban.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

 • İzmir’de Tramvay Kiraları Değil Ama Trafiği Etkiledi Halkapınar'dan Fahrettin Altay'a kadar uzanan tramvay hatları yeni yapılmasına rağmen halk tarafından çok beğenildi. Daha henüz birinci ayını doldurmayan tramvay 1 Temmuz'a kadar ücretsiz […]
 • İZBAN Selçuk’un Ardından Bergama’ya Ulaşacak İzmir’de Aliağa-Tepeköy arasında hizmet veren İZBAN’ın Selçuk’a kadar ulaşımıyla ilgili Tepeköy-Selçuk arasındaki 26 km uzunluğundaki demiryolu hattının yapım çalışmalarında sona […]
 • Torbalı, iki günde iki bayram yapacak Başbakan Binali Yıldırım 8 Eylül tarihinde yapımı tamamlanan Torbalı Devlet Hastanesinin açılışını gerçekleştirecek. Bir gün öncesinde 7 Eylül’de ise Torbalı’nın düşman işgalinden […]
 • Menemen’e Bağlı Çaltı’daki TCDD’ye Ait Taş Ocağı Projesi İptal Edildi İzmir'in Menemen ilçesinde Gediz Deltası yakınlarında yapılmak istenen TCDD'ye ait taş ocağı projesi iptal edildi.Menemen'de Gediz Deltası'nın yakınlarında İzmir Valiliğinin ‘ÇED gerekli […]
 • Başketray Sefer Saatleri Kayaş-Sincan banliyö hattını metro standardına getiren ve 12 Nisan 2018 tarihinde başkentlilerin hizmetine sunulan Başkentray TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilmeye başlandı.36 […]
 • Dünyanın 10 Dev Projesinin 6’sı Türkiye’de Dünyanın 10 dev projesinin 6’sının Türkiye’de olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar bu ülkede hep hizmetleriyle anılan hükümetler kurduk” dedi24 Haziran […]
 • GAZİRAY İle Hem Vakitten Hem Yakıttan Tasarruf Edilecek Gaziantep’te Başpınar-Oduncular arasında metro konforunda modern banliyö hizmeti verecek Gaziray’ın temeli, 21 Nisan 2018 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakanı Ahmet […]
 • Gaziantep’in Raylı Sistemi GAZİRAY’ın Temeli Atıldı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Eğer belediyecilik yapacaksanız Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gibi Başkan Fatma Şahin gibi yapacaksın” dedi. Bir dizi açılış ve […]
 • Banliyö Hattı Kahramankazan’a Uzatılabilir 52 bin nüfuslu sanayi şehri Kahramankazan’a her gün başkentin çeşitli ilçelerinden 40 bin kişi iş için geliyor. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Banliyö Kazan'a kadar […]
 • GAZİRAY Çalışmaları Soluksuz Devam Ediyor Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, 5 kilometresi metro yolu olan 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonlu Başpınar-Gaziantep-Mustafa Yavuz İstasyonları Arasının Yeniden İnşa […]

Tek yorum

 1. mahmut demirkollllu dedi ki:

  Raylı sistem araçlarında yolculuk kuralı;;=önce inenlere yol ver,Araca girerken sağa yanaş sıra ol ,giriş çıkışı engelleme,ter vb kokulu olmayınız,YAŞLI hamile engelliye öncelik ver,saygılı ol yardımcı ol,eşya çocuk köpeği kucağına al,,kibae ol sessis ol,kuruyemiş yeme,başkasına karışma,ortamı kirletme,Yürüyen merdivenin sağında dur,asansöre engelliler binsin,,sesli konuşma,telefona bağırma,,binerken raylara yaklaşma,imdat fren kolu ve kaı imdat açacağı yerini öğren,Ayaktaysan sırt çantanı kucağına al.Gençleri yaşlılara yer vermesi için uyar.

Yorum Yaz

17 / 1,964