İzmite troleybüs geliyorİzmite troleybüs geliyor

İzmit şehri trafiğindeki sıkışıklığı çözmek, vatandaşların daha hızlı ve konforlu ulaşımını sağlamak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çeşitli araştırmalarda bulunuyor. Büyükşehir, şimdi de ilk etapta Sekapark ile Yahya Kaptan arasında sefer yapması için elektrikli otobüsleri(troleybüs) kent trafiğine sokmaya hazırlanıyor.
İSTANBUL NOSTALJİSİ

İstanbul’da çok uzun yıllar kullanılan, havada asılı kablodan enerjiyi alan troleybüslerin, bugünkü modernleştirilmiş halleri Samsun’da kullanılıyor. Bu arada, Malatya’da da kısa süre önce troleybüsler(trambus) adıyla hizmete alındı. Çevre dostu, kirliliğe yol açmayan troleybüsler bugün dünyada Roma, Lyon, Atina, San Francisco, Seattle gibi kentlerde toplu taşım hizmetlerinde kullanılıyor.
İSVİÇRE’YE GİDİLECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, troleybüsleri şehir içi trafiğini yayalaştırma ve rahatlatma adına hizmete almayı planlıyor. Bir süre sonra İsviçre’ye gidecek heyet, Hess Motion Emotion adlı şirket tarafından üretilen araçları inceleyecek.

12 metre uzunluğundaki araçların 82 yolcu kapasiteli olduğu belirtiliyor. Çevreye zararlı hiçbir salınımı olmayan bu araçlar; petrol kaynaklarının giderek tükendiği, benzin fiyatlarının iyice yükselip mevcut araçları ekonomik olmaktan çıkardığı günümüzde pek çok yerde tercih edilir hale geliyor. Büyükşehir, bu araçlarla hem kent içinde bir rahatlık yapmayı; hem de mevcut eski otobüsleri kademeli olarak devreden çıkartmayı planlıyor. Tabi, kesin troleybüs uygulamasının uygulanıp uygulanmayacağı yapılacak kapsamlı inceleme sonrasında netleşecek.

troleybus

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 2,020