Kars-Bakü-Tiflis demiryolu projesinin yüzde 99’u bitti

Kars-Bakü-Tiflis demiryolu projesinin yüzde 99’u tamamlandı. Bu yıl ulaşıma açılacak olan hatta, yılda 1 milyon yolcu taşınabilecek.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan demiryolu ağlarını birleştirecek olan Kars-Bakü-Tiflis demiryolu hattında sona yaklaşılıyor.

Yüzde 99’u tamamlanan demiryolu hattı bu yıl içinde ulaşıma açılacak ve ilk trenler hizmete girecek. Proje tamamlandıktan sonra ilk aşamada yıllık 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşınabilecek.

Yaklaşık 10 yıl önce gündeme gelen ve Türkiye ile Gürcistan arasında doğrudan demiryolu bağlantısı kurmayı amaçlayan Kars-Bakü-Tiflis demiryolu projesinin yüzde 99’u tamamlandı. Yaklaşık 500 milyon dolar maliyetli ve 295 milyon dolarını Türkiye’nin karşıladığı 105 kilometrelik demiryolu hattının, Kars ile Gürcistan sınırı arasında kalan 76 kilometrelik kısmının yapımını Türkiye gerçekleştirdi.

Türkiye’nin yapımını gerçekleştirdiği bölüm, çift altyapıya uygun, tek üst yapılı olarak inşa edilirken, Gürcistan ise, Azerbaycan’dan aldığı 200 milyon dolarlık krediyle Türkiye sınırından Ahılkelek’e kadar olan yaklaşık 30 kilometre yeni bir hat inşa ediyor ve var olan 160 kilometrelik demiryolunu da tekrardan elden geçiriyor. Proje hayata geçirildiğinde,

Orta Asya’nın Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Türkmenistan üzerinden geçen demiryolu-denizyolu kombine taşımacılığıyla Akdeniz ve Avrupa’ya bağlanması öngörülüyor. Proje ile ilk aşamada yıllık 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşınabilecek. 2034 yılında ise hat üzerinden yılda 3 milyon yolcu ve 17 milyon bin ton yük taşıması planlanıyor.

demiryolu-raylari

Kaynak : Dünya

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,578